Ministerstwo obrony Kanady potwierdziło plany modernizacji okrętów podwodnych typu Victoria.
Vancouver Sun poinformowało, że proces modernizacji okrętów podwodnych typu Victoria może rozpocząć się w najbliższych miesiącach. Kanadyjski dziennik powołuje się na słowa dowódcy Royal Canadian Navy (królewskiej marynarki wojennej Kanady), wiceadmirała Rona Lloyda, który w wywiadzie dla The Canadian Press miał powiedzieć, że już w marcu mogą rozpocząć się wstępne prace stoczniowe na okrętach.
Według wiceadm. Lloyda główny etap modernizacji OP typu Victoria mógłby rozpocząć się za 3-4 lata (Co dalej z kanadyjskimi OP?, 2019-01-03). Do tego czasu resort obrony i RCN miałyby opracować plan wydłużenia trwałości użytkowej okrętów oraz zabezpieczyć odpowiednie środki finansowe i wybrać stocznie odpowiedzialne za realizację przedsięwzięcia. Koszt programu modernizacyjnego oblicza się na ok. 2 mld CAD (5,6 mld zł).
Jako priorytety modernizacji kanadyjskich okrętów podwodnych wymienia się wyposażenie ich w nowe urządzenia obserwacyjne i system zarządzania walką, a także silniejsze uzbrojenie. Kanadyjczycy mogą również zdecydować się na montaż wydajniejszych elementów układu napędowego, co powinno zwiększyć długotrwałość misji i pozwolić na prowadzenie bardziej intensywnych działań operacyjnych w rejonach arktycznych (RCN o flocie OP, 2018-10-15).
Marynarka wojenna Kanady dysponuje czterema konwencjonalnymi okrętami podwodnymi typu Victoria, które odkupiono w 1998 od Royal Navy. Brytyjczycy eksploatowali je w l. 1990-1994 jako OP typu Upholder. Okręty wycofano z linii na fali rozprężenia po zakończeniu Zimnej Wojny oraz podjęciu decyzji o zachowaniu w służbie tylko jednostek o napędzie atomowym.