Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modernizacja kanadyjskich OP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 stycznia 2019

Ministerstwo obrony Kanady potwierdziło plany modernizacji okrętów podwodnych typu Victoria.

Pierwszy z kanadyjskich OP typu Victoria ma zostać wycofany ze służby w 2022. Ostatnia jednostka powinna opuścić flotę do 2027. Kanadyjska marynarka wojenna chce jednak utrzymać okręty zdecydowanie dłużej, najlepiej do l. 2030. / Zdjęcie: Chief Petty Officer 2nd Class Shawn M. Kent, MO Kanady

Vancouver Sun poinformowało, że proces modernizacji okrętów podwodnych typu Victoria może rozpocząć się w najbliższych miesiącach. Kanadyjski dziennik powołuje się na słowa dowódcy Royal Canadian Navy (królewskiej marynarki wojennej Kanady), wiceadmirała Rona Lloyda, który w wywiadzie dla The Canadian Press miał powiedzieć, że już w marcu mogą rozpocząć się wstępne prace stoczniowe na okrętach.

Według wiceadm. Lloyda główny etap modernizacji OP typu Victoria mógłby rozpocząć się za 3-4 lata (Co dalej z kanadyjskimi OP?, 2019-01-03). Do tego czasu resort obrony i RCN miałyby opracować plan wydłużenia trwałości użytkowej okrętów oraz zabezpieczyć odpowiednie środki finansowe i wybrać stocznie odpowiedzialne za realizację przedsięwzięcia. Koszt programu modernizacyjnego oblicza się na ok. 2 mld CAD (5,6 mld zł). 

Jako priorytety modernizacji kanadyjskich okrętów podwodnych wymienia się wyposażenie ich w nowe urządzenia obserwacyjne i system zarządzania walką, a także silniejsze uzbrojenie. Kanadyjczycy mogą również zdecydować się na montaż wydajniejszych elementów układu napędowego, co powinno zwiększyć długotrwałość misji i pozwolić na prowadzenie bardziej intensywnych działań operacyjnych w rejonach arktycznych (RCN o flocie OP, 2018-10-15).

Marynarka wojenna Kanady dysponuje czterema konwencjonalnymi okrętami podwodnymi typu Victoria, które odkupiono w 1998 od Royal Navy. Brytyjczycy eksploatowali je w l. 1990-1994 jako OP typu Upholder. Okręty wycofano z linii na fali rozprężenia po zakończeniu Zimnej Wojny oraz podjęciu decyzji o zachowaniu w służbie tylko jednostek o napędzie atomowym. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.