Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy sprzęt dla SG w Balicach

Służby państwowe, Lotnictwo cywilne, Przemysł zbrojeniowy, 24 stycznia 2019

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik 22 stycznia przekazał oficjalnie w użytkowanie funkcjonariuszom Straży Granicznej z MPL im. Jana Pawła II Kraków-Balice nowoczesny sprzęt wartości prawie 3 mln zł.W uroczystości wzięli udział m.in.: komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu płk SG Stanisław Laciuga, Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach ppłk Katarzyna Jurkowska, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, prezes MPL im. Jana Pawła II Kraków-Balice Radosław Włoszek i przedstawiciel Tech 2 Solutions – dostawcy i instalatora sprzętu radiometrycznego, kontraktora Departamentu Stanów Zjednoczonych Ameryki – Marek Pilecki.

Wśród przekazanego sprzętu znalazł się m.in. ciężki kombinezon przeciwwybuchowy SPS 15 GARANT / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach otrzymała od wojewody m.in.: system kontroli radiometrycznej, prześwietlarkę Vidisco Alpha (trzyczęściowe urządzenie umożliwiające bezdotykowe sprawdzenie zawartości bagażu przy użyciu promieni RTG) o wartości niemal 540 tys. zł, trenażer strzelecki SCATT WS1, szkoleniowy zestaw do resuscytacji z manekinem typu AmbuMan, defibrylatorem szkoleniowym i fantomem niemowlęcia, urządzenia wspomagające kontrolę graniczną, w tym przenośne urządzenie do weryfikacji autentyczności dokumentów LANTAN i testery do weryfikacji dokumentów, zestaw celowników holograficznych Eotech z przystawkami o wartości 60 tys. zł, gogle balistyczne Bolle Tacticalx 1000, ochronniki słuchu, nowoczesne latarki Inforrce WMLx GEN 2, stół do reprodukcji zdjęć Kaiser i nakolanniki Arc'teryx. Łączna wartość pozyskanego wyposażenia wyniosła 2 965 154,58 zł, w tym 1 499 571,67 zł wydatkowanych przez wojewodę małopolskiego.

Jeden z ważniejszych elementów wyposażenia przekazanych przez wojewodę stanowił ciężki kombinezon przeciwwybuchowy SPS 15 Garant, o wartości ponad 270 tys. zł. Komplet składa się z hełmu, kurtki z kołnierzem ochronnym, spodni z nakładkami antywybuchowymi na buty i płyt ochronnych zapewniających bezpieczeństwo przed czynnikami działającymi podczas wybuchu takimi jak odłamki, ciśnienie, fala cieplna, fala uderzeniowa, a także podczas upadku. Jedną z wielu zalet nowego kombinezonu – poza możliwością sterowania głosem takimi funkcjami jak m.in. temperatura wewnątrz i zmiana parametrów oświetlenia – jest to, że waży tylko 22 kg, podczas gdy dotychczas użytkowany miał masę 47 kg.

Przekazany sprzęt jest dla nas olbrzymim wsparciem. Jego wdrożenie do codziennej służby przyczyni się w znacznym stopniu do podniesienia poziomu bezpieczeństwa, nie tylko funkcjonariuszy Straży Granicznej prowadzących na lotnisku działania minersko-pirotechniczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwa wszystkich pasażerów korzystających z krakowskiego lotniska – powiedział komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, w którego strukturach znajduje się Placówka SG w Krakowie-Balicach płk SG Stanisław Laciuga.

Podczas uroczystości przekazania nowego sprzętu odbył się pokaz jego użycia w symulowanej akcji obezwładnienia uzbrojonego intruza, podczas której funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki w Krakowie-Balicach nie tylko zaprezentowali olbrzymie możliwości, jakie daje otrzymane wyposażenie – w tym kombinezon i prześwietlarka – ale też dali przykład swojego profesjonalizmu i wyszkolenia.

Jestem pod wrażeniem poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, a przecież przygotowany pokaz był tylko próbką ich umiejętności. Sprzęt, który mam przyjemność przekazać, jest niezbędnym wsparciem technicznym i uzupełnieniem tych umiejętności. Pamiętajmy, że praca Straży Granicznej w porcie lotniczym ma nieocenione znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich podróżujących, a także pracowników lotniska oraz samych funkcjonariuszy – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Dzięki wsparciu wojewody małopolskiego Piotra Ćwika Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach otrzymała także zaawansowany technologicznie system kontroli radiometrycznej, który umożliwia wykrywanie wszelkich źródeł promieniotwórczych oraz przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi materiałami jądrowymi i radioaktywnymi. Zainstalowany 30 września ub.r. system kontroli radiometrycznej wyposażony jest w pięć zestawów stacjonarnych monitorów promieniowania gamma i neutronowego, co pozwala na sprawniejsze dokonywanie kontroli. Działanie systemu wsparte jest kamerami, w które wyposażono zestawy bramek.

Zainstalowanie tego wartościowego sprzętu w porcie lotniczym wynika zMemorandum o Porozumieniu między Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy przy zwalczaniu nielegalnego obrotu materiałami jądrowymi i innymi materiałami radioaktywnymi. Przekazanie systemu kontroli radiometrycznej Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach było możliwe dzięki uczestnictwu Polski w programie Second Line Defense (ang. Druga Linia Obrony) realizowanym ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Globalnej Inicjatywy Zwalczania Terroryzmu Jądrowego, którego Polska jest uczestnikiem. Amerykanie bezpłatnie dostarczają i instalują sprzęt, a strona polska ponosi jedynie koszty VAT, które opłacił wojewoda małopolski. Wsparcie z budżetu wojewody małopolskiego otrzymali też celnicy z Balic, dla których zakupiono sprzęt o wartości 25 000 zł.

W grudniu 2017 funkcjonariusze Straży Granicznej z Balic otrzymali robota pirotechnicznego IBIS PIAP o wartości około 1 mln zł, zakupionego z rezerwy celowej budżetu państwa i przekazanego przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika (Nowy robot pirotechniczny w Balicach, 2017-12-13).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.