Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby zdawczo-odbiorcze ORP Ślązak

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 30 stycznia 2019

28 stycznia rozpoczęły się próby zdawczo-odbiorcze ORP Ślązak. To ostatni etap prac stoczniowych, a zarazem pierwszy zmierzający do przekazania okrętu do służby w Marynarce Wojennej RP.

Zakończenie programu prób zdawczo-odbiorczych ORP Ślązak zaplanowano na koniec marca / Zdjęcie: Przemysław Gurgurewicz

Pierwszy raz okręt wyszedł w morze na próby 14 listopada 2018. Przez 2,5 miesiąca pracownicy PGZ Stocznia Wojenna sprawdzali prawidłowość działania wszystkich urządzeń i systemów oraz przeprowadzali ich regulację. Usunięto także kilka usterek, m.in. w układzie przekładni, instalacji wentylacji i zasilania elektrycznego.

Przeprowadzone zostały również próby urządzeń łączności i nawigacji oraz systemów walki i uzbrojenia. Wymagało to współpracy okrętu z innymi jednostkami Marynarki Wojennej oraz z Siłami Powietrznymi, polegającej m.in. na sprawdzeniu działanie układu identyfikacji swój-obcy (IFF), czy łączności kodowanej zgodnej ze standardami NATO. Wykonano też próbne strzelania do celów nawodnych z 76-mm oraz armaty i z 30-mm km przy użyciu amunicji ćwiczebnej oraz namierzanie celów powietrznych.

Etap prób morskich okrętu to niezwykle trudne zadanie logistyczne, które wymagało od nas znacznego wysiłku polegającego na skoordynowaniu pracy wielu zagranicznych dostawców urządzeń i systemów. Na okręcie jednocześnie pracują pracownicy przedsiębiorstw m.in. z Włoch, Holandii, Niemiec, Szwajcarii i Polski. Zadaniem Stoczni jest zintegrować efekty ich pracy w jeden sprawnie działający skomplikowany system, jakim jest okręt bojowy – mówi Konrad Konefał, prezes zarządu Stoczni Wojennej.    

Aktualnie trwające próby zdawczo-odbiorcze polegają na wykonaniu przez okręt zadań określonych programem prób zatwierdzonym przez Inspektorat Uzbrojenia przed powołaną przez tę instytucję komisją odbiorczą składającą się z przedstawicieli wielu instytucji wojskowych. Zakończenie programu prób zaplanowano na koniec marca. Stocznia zastrzega, że dotrzymanie tego terminu zależy w znacznym stopniu od warunków pogodowych, zabezpieczenia sił i środków wojskowych, sprawności pracy wojskowej komisji odbiorczej i stoczniowej zdawczej, a przede wszystkim od sprawności samego okrętu.

Jesteśmy zdeterminowani, aby zakończyć próby w terminie kontraktowym, tak jak do tej pory poprzednie etapy dokończenia budowy okrętu. Jestem dobrej myśli, bo zarówno po stronie wojskowej, stoczniowej, jak i zagranicznych i polskich dostawców widzę wysokie zaangażowanie. Pomimo wielu trudności jesteśmy na dobrej drodze – dodaje prezes Konefał (Próby Ślązaka w toku, 2018-11-20).   


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.