Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby zdawczo-odbiorcze ORP Ślązak

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 30 stycznia 2019

28 stycznia rozpoczęły się próby zdawczo-odbiorcze ORP Ślązak. To ostatni etap prac stoczniowych, a zarazem pierwszy zmierzający do przekazania okrętu do służby w Marynarce Wojennej RP.

Zakończenie programu prób zdawczo-odbiorczych ORP Ślązak zaplanowano na koniec marca / Zdjęcie: Przemysław Gurgurewicz

Pierwszy raz okręt wyszedł w morze na próby 14 listopada 2018. Przez 2,5 miesiąca pracownicy PGZ Stocznia Wojenna sprawdzali prawidłowość działania wszystkich urządzeń i systemów oraz przeprowadzali ich regulację. Usunięto także kilka usterek, m.in. w układzie przekładni, instalacji wentylacji i zasilania elektrycznego.

Przeprowadzone zostały również próby urządzeń łączności i nawigacji oraz systemów walki i uzbrojenia. Wymagało to współpracy okrętu z innymi jednostkami Marynarki Wojennej oraz z Siłami Powietrznymi, polegającej m.in. na sprawdzeniu działanie układu identyfikacji swój-obcy (IFF), czy łączności kodowanej zgodnej ze standardami NATO. Wykonano też próbne strzelania do celów nawodnych z 76-mm oraz armaty i z 30-mm km przy użyciu amunicji ćwiczebnej oraz namierzanie celów powietrznych.

Etap prób morskich okrętu to niezwykle trudne zadanie logistyczne, które wymagało od nas znacznego wysiłku polegającego na skoordynowaniu pracy wielu zagranicznych dostawców urządzeń i systemów. Na okręcie jednocześnie pracują pracownicy przedsiębiorstw m.in. z Włoch, Holandii, Niemiec, Szwajcarii i Polski. Zadaniem Stoczni jest zintegrować efekty ich pracy w jeden sprawnie działający skomplikowany system, jakim jest okręt bojowy – mówi Konrad Konefał, prezes zarządu Stoczni Wojennej.    

Aktualnie trwające próby zdawczo-odbiorcze polegają na wykonaniu przez okręt zadań określonych programem prób zatwierdzonym przez Inspektorat Uzbrojenia przed powołaną przez tę instytucję komisją odbiorczą składającą się z przedstawicieli wielu instytucji wojskowych. Zakończenie programu prób zaplanowano na koniec marca. Stocznia zastrzega, że dotrzymanie tego terminu zależy w znacznym stopniu od warunków pogodowych, zabezpieczenia sił i środków wojskowych, sprawności pracy wojskowej komisji odbiorczej i stoczniowej zdawczej, a przede wszystkim od sprawności samego okrętu.

Jesteśmy zdeterminowani, aby zakończyć próby w terminie kontraktowym, tak jak do tej pory poprzednie etapy dokończenia budowy okrętu. Jestem dobrej myśli, bo zarówno po stronie wojskowej, stoczniowej, jak i zagranicznych i polskich dostawców widzę wysokie zaangażowanie. Pomimo wielu trudności jesteśmy na dobrej drodze – dodaje prezes Konefał (Próby Ślązaka w toku, 2018-11-20).   


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra