Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wszystkie fregaty Horizon

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 08 maja 2009

6 maja w porcie La Spezia zebrały się wszystkie 4 fregaty przeciwlotnicze typu Horizon/Orrizonte - dwie francuskie i dwie włoskie. Testowano m.in. działanie systemów zarządzania walką.

Wszystkie cztery fregaty w szyku czołowym / Zdjęcie: Marine Nationale

Fregaty tego typu to owoc ścisłej współpracy przemysłowej Włoch i Francji. Pierwsza jednostka, francuski Forbin, został zwodowany w 2005. Ostatni, włoski Ciao Duilio - w październiku 2007. Obecnie jednostka ta kończy program testów przed uzyskaniem gotowości bojowej (zobacz: Caio Duilio w służbie).

Pierwotnie oba kraje miały kupić po 4 okręty tego typu. Ostatecznie - z powodów ograniczeń budżetowych - poprzestano na 2 parach jednostek. Ich zadania przejmą nieco mniejsze fregaty typu FREMM, w odmianie przeciwlotniczej, również rozwijane wspólnie przez Francję i Włochy.

Głównym zadaniem Horizonów będzie ochrona przeciwlotcza/przeciwrakietowa lotniskowców: Charles de Gaulle i Cavour.

Do tej pory jednostki obu krajów operowały oddzielnie. Jasnym jest jednak, że na Morzu Śródziemnym Marine Nationale i Marina Militare będą ze sobą ściśle współdziałać. Dlatego ich wspólne ćwiczenia odbyły się niedługo po przyjęciu okrętów do służby.

Bazą obrano włoską La Spezia. Głównym celem jest badanie współdziałania niemal bliźniaczych okrętów (różnice polegają na nieco innej konfiguracji uzbrojenia artyleryjskiego i przeciwokrętowego), a przede wszystkim funkcjonowania systemów zarządzania walką.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.