Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wszystkie fregaty Horizon

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 08 maja 2009

6 maja w porcie La Spezia zebrały się wszystkie 4 fregaty przeciwlotnicze typu Horizon/Orrizonte - dwie francuskie i dwie włoskie. Testowano m.in. działanie systemów zarządzania walką.

Wszystkie cztery fregaty w szyku czołowym / Zdjęcie: Marine Nationale

Fregaty tego typu to owoc ścisłej współpracy przemysłowej Włoch i Francji. Pierwsza jednostka, francuski Forbin, został zwodowany w 2005. Ostatni, włoski Ciao Duilio - w październiku 2007. Obecnie jednostka ta kończy program testów przed uzyskaniem gotowości bojowej (zobacz: Caio Duilio w służbie).

Pierwotnie oba kraje miały kupić po 4 okręty tego typu. Ostatecznie - z powodów ograniczeń budżetowych - poprzestano na 2 parach jednostek. Ich zadania przejmą nieco mniejsze fregaty typu FREMM, w odmianie przeciwlotniczej, również rozwijane wspólnie przez Francję i Włochy.

Głównym zadaniem Horizonów będzie ochrona przeciwlotcza/przeciwrakietowa lotniskowców: Charles de Gaulle i Cavour.

Do tej pory jednostki obu krajów operowały oddzielnie. Jasnym jest jednak, że na Morzu Śródziemnym Marine Nationale i Marina Militare będą ze sobą ściśle współdziałać. Dlatego ich wspólne ćwiczenia odbyły się niedługo po przyjęciu okrętów do służby.

Bazą obrano włoską La Spezia. Głównym celem jest badanie współdziałania niemal bliźniaczych okrętów (różnice polegają na nieco innej konfiguracji uzbrojenia artyleryjskiego i przeciwokrętowego), a przede wszystkim funkcjonowania systemów zarządzania walką.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.