Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Cenne pamiątki w zbiorach MLP

Historia, Lotnictwo wojskowe, 10 czerwca 2019

Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego zakupiło kolekcję pamiątek po pięciu wybitnych lotnikach: płk. pil. Stanisławie Nazarkiewiczu, gen. bryg. pil. Tadeuszu Anderszu, pil. Stanisławie Kłosowskim (pilot lotnictwa bombowego i specjalnego przeznaczenia), kpt. pil. Pawle Moskwie (pilot, pisarz, poeta, rysownik) i mjr. pil. Mieczysławie Wiórkiewiczu. Zbiór składa się z 48 obiektów, w tym m.in. z odznaki imiennej, fotografii, naszywek, naramienników, orłów z czapki, guzików mundurowych i legitymacji.

/ Zdjęcia: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Pamiątki po lotnikach pochodzą przede wszystkim z okresu ich kariery wojskowej w Polskich Siłach Powietrznych (PSP) na Zachodzie (1940-1945). Dodatkowo zostały zakupione dwie odznaki: 2. Pułku Lotniczego i Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie.

Kolekcja będzie prezentowana w Gmachu Głównym MLP w dniach 10 czerwca – 30 listopada 2019.  

Zakupione eksponaty pozwolą uzupełnić i wzbogacić dotychczasowy zbiór memorabiliów związanych z historią Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, który Muzeum stara się od wielu lat sukcesywnie powiększać. Zakup kolekcji był możliwy dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, przez ponad 50 lat, zgromadziło ponad 200 statków powietrznych, w tym wiele unikatowych konstrukcji będących przykładem polskiej myśli technicznej. Kolekcję eksponatów wielkogabarytowych wzbogacają̨ i uzupełniają̨ zbiory małogabarytowe związane z poszczególnymi lotnikami i ich historią: prawie 10 tys. pozycji książkowych (w tym najstarsze z lat 1860.), ponad 20 tys. zdjęć́ oraz kolekcje falerystyczne liczące ponad 2 tys. eksponatów (Krakowski Cyclone w Kielcach, 2019-03-24, MD-12F odrestaurowany, 2018-11-30, Unikatowa kolekcja w Muzeum Lotnictwa Polskiego, 2018-09-14).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra