Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bombardowanie Florydy

Lotnictwo wojskowe, 05 lipca 2019

Podczas rutynowej misji treningowej  wykonywanej 1 lipca, samolot uderzeniowy A-10C Thunderbolt II z 23d Fighter Group (grupy myśliwskiej) US Air Force (wojsk lotniczych Stanów Zjednoczonych Ameryki), ok. 13:15 czasu miejscowego zderzył się z ptakiem, co spowodowało przypadkowy zrzut 3 bomb ćwiczebnych BDU-33.  Wojsko podejrzewa, że bomby spadły w odległości 54 km na południowy zachód od Moody Air Force Base, 2 km na zachód od autostrady 129, w pobliżu Suwannee Springs.

Bomba ćwiczebna BDU-33 / Zdjęcie: US Air Force

W tym czasie nie zgłoszono żadnych obrażeń ciała ani szkód materialnych. Incydent jest nadal przedmiotem dochodzenia.

BDU-33 to bomba ćwiczebna o masie 11,34 kg, znana także jako Mark 76, używana do symulacji 230-kg bomby M1a-82. Ma około 57 cm długości i jest koloru niebieskiego. Bomba jest wyposażona w mały ładunek pirotechniczny, wytwarzający biały dym podczas uderzenia (i błysk podczas treningu nocnego), pomagający w ocenie dokładności zrzutu. Z tego względu BDU-33 nie powinna być dotykana i przenoszona przez osoby postronne.

Podobne zdarzenie miało miejsce niemal rok temu, gdy hiszpański Eurofighter Typhoon, zaangażowany w misję NATO Baltic Air Policing, przypadkowo odpalił pocisk powietrze-powietrze AIM0-120 AMRAAM podczas lotu nad Estonią 7 sierpnia 2018. Dochodzenie przeprowadzone przez estońskie ministerstwo obrony wykazało, że incydent był efektem nieprzestrzegania przez pilota zasad i przepisów bezpieczeństwa (Trwają poszukiwania AIM-120, 2018-08-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.