Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ARAD – nowość z Izraela

Przemysł zbrojeniowy, 10 września 2019

Izraelskie przedsiębiorstwo IWI, znane z szerokiej gamy uzbrojenia strzeleckiego obejmującego konstrukcje takie jak Galil, UZI czy Tavor (Tavor 7 wchodzi na rynek , 2017-11-03), zaprezentowało karabinek ARAD. Jest to broń będąca, podobnie jak HK 416, znacznie zmodyfikowaną odmianą systemu AR-15. Tak samo jak w przypadku niemieckiej konstrukcji zastosowano tutaj system z tłokiem gazowym o krótkim skoku z popychaczem, zamiast bezpośredniego oddziaływania gazów prochowych na suwadło.

ARAD powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie jednostek specjalnych / Zdjęcie: IWI

Karabinek został wyposażony w dwustopniowy regulator gazowy pozwalający bardzo szybko przystosować broń do strzelania z tłumikiem dźwięku, a wszystkie manipulatory zostały zdublowane. Interesująco wygląda też system szybkiej wymiany lufy.

ARAD początkowo będzie oferowany w dwóch wersjach na amunicję 5,56 x 45 mm i 7,62 x 35 mm/.300 AAC Blackout, ale producent zapowiada zwiększenie oferty. Początkowo karabinek o masie zaledwie 2,85 kg będzie występował z samonośnymi lufami o długości 11.5 cali (292 mm) i  14.5 cali (368 mm), ale w planach są też dłuższe lufy –16.5-calowe (368 mm) lub 20-calowe (508 mm). Ponadto IWI chwali się też, że wszystkie lufy przeznaczone do ARADa będą kute na zimno i chromowane.

Do montażu akcesoriów przewidziano grzbietową uniwersalną szynę montażową i łoże z punktami montażowymi w standardzie M-LOK umieszczonymi po bokach i na spodzie. Stała kolba ma regulowaną długość.

Karabinek ARAD będzie można zobaczyć po raz pierwszy publicznie na tajlandzkich targach Defense and Security odbywających się listopadzie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.