Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Operacyjne KC-767

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 maja 2009

Japońskie ministerstwo obrony poinformowało o osiągnięciu wstępnej gotowości bojowej przez 3 tankowce powietrzne KC-767J. To pierwsze samoloty tego typu na świecie, które są wykorzystywane operacyjnie.

Jeden z trzech KC-767J w bazie Komaki. Są to jedyne japońskie tankowce powietrzne i jedyne operacyjne samoloty tego typu na świecie / Zdjęcie: Boeing

Pierwszy z zamówionych w 2003 tankowców Boeinga, przybył do Japonii w styczniu 2008, z prawie rocznym opóźnieniem. Ostatni, w marcu bieżącego roku i - według producenta - zgodnie z przyjętym pierwotnie harmonogramem (zobacz: Trzeci KC-767 w terminie?).

Wszystkie trafiły do bazy lotniczej Komaki, tworząc 404 eskadrę 1 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Eskadra pod koniec kwietnia osiągnęła wstępną gotowość operacyjną i rozpoczęła normalną działalność.

Ostatni z zamówionych tankowców trafi do japońskiej spółki Itochu - która przystosowuje maszyny, zgodnie ze specyfikacją użytkownika - w grudniu bieżącego roku. Po paru miesiącach trafi ostatecznie do japońskich wojsk lotniczych.

Przy tej okazji przedstawiciele Boeinga poinformowali o statusie programu włoskiego (zobacz: Opóźnienie włoskich tankowców). Okazało się, że zanotował on kolejne opóźnienie. Oświadczenie z września 2008 mówiło o dostawie pierwszego z 4 zamówionych KC-767A w pierwszym kwartale 2009. Obecnie stwierdzono, że nastąpi to w bieżącym roku. Ujawniono również, że prowadzone są prace modernizacyjne w 2 ukończonych już samolotach (Włosi kwestionowali kilka kluczowych parametrów technicznych, niezgodnych z zapisami umowy zakupu), a pozostałe 2 egz. przechodzą obecnie program prób w locie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.