Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sprawdzenie gotowości Sentinela-6A

Astronautyka, 18 listopada 2019

Inżynierowie Airbusa badają obecnie w Space Test Center Industrieanlagen-Betriebsgesellschaft mbH (IABG) w Ottobrunn pod Monachium satelitę Sentinel-6A, który dołączy do systemu monitorowania środowiska naszej planety zwany Copernicus. Kampania prób, weryfikująca gotowość urządzenia do wyniesienia na orbitę, potrwa do wiosny 2020 – zespół sprawdzi, czy satelita jest w stanie przetrwać start i trudne warunki panujące w kosmosie.

Projekt Sentineli-6 wywodzi się z serii satelitów topografii oceanicznej Jason oraz zbudowanych dla ESA satelitów CryoSat-2 i Sentinel-2, a także GRACE, które także powstały pod kierownictwem przemysłowym Airbusa / Zdjęcie: Airbus

Copernicus Sentinel-6 to misja mająca zapewnić ciągłość pomiarów topograficznych oceanów w ciągu następnej dekady. W Sentinelu-6 umieszczono wysokościomierz radarowy, który zapewnia precyzyjne i terminowe obserwacje poziomu morza w skali globalnej. Informacje te są niezbędne do dalszego monitorowania zmian poziomu mórz, będących kluczowym wskaźnikiem dla oceny ewolucji ziemskiego klimatu. Są również przydatne dla oceanografii operacyjnej.

Mapowanie do 95% powierzchni oceanów (bez obszarów pokrytych lodem) co 10 dni przez Sentinela-6 pozwoli uzyskać informacje istotne dla bezpieczeństwa na morzu na temat prądów oceanicznych, prędkości wiatru i wysokości fal. Powyższe ustalenia umożliwią rządom i właściwym instytucjom ustanowić skuteczną ochronę regionów przybrzeżnych. Zebrane dane będą cenne nie tylko dla organizacji zajmujących się niesieniem pomocy humanitarnej, ale także dla organów zajmujących się planowaniem urbanistycznym, ochroną budynków lub budową wałów przeciwpowodziowych.

Zważywszy na to, że poziom mórz podnosi się obecnie średnio o 3,3 mm rocznie w wyniku globalnego ocieplenia, może to mieć drastyczne konsekwencje dla krajów o dużym zagęszczeniu ludności w obszarach przybrzeżnych.

Para satelitów Sentinel-6 dla europejskiego programu Copernicus została opracowana i zbudowana pod przemysłowym kierownictwem Airbusa. Choć jest to jedna z misji satelitarnych Unii Europejskiej, projekt jest prowadzony w ramach międzynarodowej współpracy z ESA, NASA, NOAA i Eumetsat.

Każdy z satelitów Sentinel-6 ma masę około 1,5 t. W listopadzie 2020 Sentinel-6A jako włączy się do misji satelitarnych pomiarów powierzchni oceanów, rozpoczętej w 1992. Oczekuje się, że Sentinel-6B znajdzie się na orbicie do 2025 (Satelitarna rewolucja w rolnictwie , 2019-08-28, Polski system dla Copernicusa , 2019-07-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.