Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Toczki chronią Bałtyk

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 02 grudnia 2019

Blisko 100  zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych Toczek, przeznaczonych do niszczenia min morskich, trafiło do wyposażenia Marynarki Wojennej RP. Ładunki, opracowane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM), poddawane są elaboracji w Zakładach Chemicznych Nitro-Chem. Uzbrojenie jest używane w operacjach rozminowania dna Morza Bałtyckiego.

Ładunki wybuchowe Toczek są używane przez MW RP w operacjach rozminowania dna Morza Bałtyckiego / Zdjęcie: OBR CTM

Na potrzeby polskich niszczycieli min, które w celu poszukiwania i zwalczania min i niewybuchów regularnie patrolują akwen Morza Bałtyckiego, w OBR CTM przygotowano 3 typy ładunków. Pierwsze dwa przenoszone przez pojazdy podwodne oznaczone zostały symbolami A i B. Służą one odpowiednio do likwidacji min morskich i do neutralizacji ich głowic.

Najmniejszy ładunek – Toczek C, przeznaczony do przenoszenia przez płetwonurków minerów niszczy tzw. minliny łączące kadłuby min z ich wózkami kotwicznymi. Uzbrojenie zostało przekazane  do składnicy w Gdyni. Stamtąd trafi bezpośrednio do użytkowników.

Toczki, jako jeden z naszych sztandarowych produktów przeznaczonych do zwalczania min morskich, od lat z powodzeniem są wykorzystywane przez okręty Marynarki Wojennej. Stały się one jednym z podstawowych środków technicznych naszej floty do niszczenia min morskich – stwierdził p.o. prezesa zarządu OBR CTM Marcin Wiśniewski (Próby BURMIN, 2015-10-29).

Nie tylko na lądzie czy w powietrzu, ale również pod wodą wykorzystywane są materiały produkowane w bydgoskiej spółce. W następnych latach będziemy elaborować kolejne ładunki na potrzeby bezpieczeństwa żeglugi u wybrzeży Bałtyku – dodał prezes Zakładów Chemicznych Nitro-Chem Krzysztof Kozłowski.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.