Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wzrost budżetów w NATO

Strategia i polityka, 03 grudnia 2019

Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg poinformował o rosnących wydatkach obronnych w państwach członkowskich Sojuszu. Tegoroczny łączny budżet państw NATO wzrósł w porównaniu z 2018 o 4,6%.

Stały wzrost wydatków obronnych jest powiązany z coraz bardziej licznymi zagrożeniami funkcjonującego systemu bezpieczeństwa / Zdjęcie: NATO

Jak zaznaczył Stoltenberg, jest to już piąty rok z rzędu, kiedy utrzymuje się tendencja do zwiększania budżetów obronnych w NATO. Dzięki temu możliwe jest przeznaczenie na cele obronne dodatkowych 130 mld USD w l. 2016-2020. Jeżeli tendencja się utrzyma dłużej, szacowany wzrost wydatków do 2024 może sięgnąć nawet 400 mld USD.

Sekretarz Generalny potwierdził też, że coraz liczniejsza grupa państw wydaje na obronność wymagane 2% PKB. Obecnie jest to już 9 krajów. Jeszcze kilka lat temu taki poziom wydatków notowano w jedynie trzech państwach. Według wypowiedzi Stoltenberga, do 2024 większość krajów członkowskich zamierza osiągnąć wymagany pułap 2% PKB.

Wystąpienie Sekretarza Generalnego było związane z rozpoczynającym się dzisiaj się spotkaniem liderów państw NATO w Londynie. Potrwa ono do 4 grudnia. Jego organizacja jest powiązana z przypadającą w tym roku 70. rocznicą utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas spotkania podjęte zostaną decyzje mające na celu usprawnienie funkcjonowania Sojuszu i przygotowanie odpowiedzi na nowe zagrożenia, m.in. związane z terroryzmem (Kontrakt na modernizację AWACS-ów NATO, 2019-11-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.