Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zastępczy Dauphin dla Bułgarii

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 09 grudnia 2019

Bułgarskie Wojennomorski Siły (WMS, Marynarka Wojenna) przyjęły do służby śmigłowiec Airbus AS.365N3 + Dauphin. Oficjalna ceremonia odbyła się 6 grudnia w bazie Czajka, z udziałem ministra obrony Krasimira Karakaczanowa.

Bułgarski Dauphin został wyposażony analogicznie jak Panthery, używane przez WMS / Zdjęcie: MO Bułgarii

Liczący sobie 10 lat wiropłat, nr takt. 905, został zakupiony jako następca AS.565MB Panther (nr takt. 902, nr ser. 6849), który 9 czerwca 2017 zderzył się na Morzu Czarnym z fregatą Drazki (41, ex-belgijska Wandelaar, typ Wielingen). Przed przekazaniem WMS Dauphin przeszedł prace obsługowe i otrzymał nowy kamuflaż w zakładach Airbus Helicopters Romania w Brașov.

Do kraju Dauphin dotarł 20 listopada 2019, z przejścowymi rumuńskimi znakami rejestracyjnymi YR-ANX. Dostawa została nieco opóźniona, ponieważ resort obrony postawił wymaganie, aby śmigłowiec został wyposażony w 4-osiowego autopilota, analogicznie jak Panthery używane przez WMS. Obecnie WMS mają na stanie także parę AS.565 MB (n-ry takt. 901 i 903, Dauphin zamiast Panthera, 2019-07-22).

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra