Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bułgaria porozumiała się z Airbusem

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 07 czerwca 2018

Bułgarskie ministerstwo obrony i Airbus Helicopters podpisały 23 maja w Sofii porozumienie, które zakończyło wieloletni spór w sprawie offsetu związanego z zakupem śmigłowców AS.532AL Cougar i AS.565MB Panther dla bułgarskich Wojennowzdusznitych Sił (WWS, wojsk lotniczych) i Wojennomorskich Sił (marynarki wojennej). Wartość zobowiązań offsetowych dotyczących zawartej w 2005 umowy szacowano na niemal 20 mln euro.

Porozumienie, które zakończyło wieloletni spór pomiędzy Bułgarią i Airbusem sygnowali bułgarski minister obrony Krasimir Karakaczanow (z prawej) i szef Airbus Romania Serge Durand / Zdjęcie: MO Bułgarii 

Porozumienie mówi o wdrożeniu strategicznej inwestycji Airbus Helicopters w Bułgarii, obejmującej utworzenie nowoczesnych zakładów produkcji elementów dla samolotów Airbusa, w których w ciągu najbliższych 3 lat znajdzie zatrudnienie 300 osób. Opcjonalnie liczba pracowników wzrośnie do 800 przez kolejne 8 lat.

Komentując umowę z Airbusem, bułgarski resort obrony poinformował w komunikacie, że ceremonia wkopania kamienia węgielnego pod nowe zakłady została już dokonana. Pomimo, że nie zostało to powiedziane wyraźnie, oświadczenie Ministerstwa Obrony dotyczy francuskiej spółki Latecoere, która we wrześniu 2017 rozpoczęła budowę nowoczesnych zakładów produkujących komponenty do drzwi i instalacji elektrycznych, przede wszystkim do samolotów Airbusa. Wartość inwestycji szacuje się na około 11 mln euro. Dzięki inwestycji utworzonych zostanie 200 miejsc pracy.

Airbus zgodził się także dostarczyć WMS śmigłowiec AS.365 Dauphin, najpóźniej do końca 2019. Mimo, ze wiropłat będzie w konfiguracji cywilnej, najprawdopodobniej z drugiej ręki, to będzie dużym wzmocnieniem dla WMS, które w ubiegłym roku utraciły jednego ze swoich Pantherów na skutek kolizji z fregatą Drazki (41, ex-belgijska Wandelaar, typ Wielingen). Uzupełni on w służbie parę AS.565MB, operujących z  bazy morskiej Czajka, niedaleko Warny, których zadaniem jest patrolowanie i ochrona bułgarskiego wybrzeża i wód terytorialnych (Katastrofa bułgarskiego Panthera, 2017-06-13, Bułgaria: 1,5 mld USD na modernizację, 2011-04-25).

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.