Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dauphin zamiast Panthera

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 22 lipca 2019

Bułgarskie ministerstwo obrony poinformowało, że Wojennomorskije Siły (WMS, marynarka wojenna) wkrótce otrzyma śmigłowiec wielozadaniowy AS.365N3 + Dauphin. Zastąpi on wiropłat AS.565MB Panther (nr takt. 902, nr ser. 6849), który 9 czerwca 2017 zderzył się z fregatą Drazki (41, ex-belgijska Wandelaar, typ Wielingen), znajdującą się na Morzu Czarnym, ok. 20 km na południe od Warny.

Obecnie bułgarskie Wojennomorskije Siły dysponują parą AS.565MB Panther / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Nabycie śmigłowca Dauphin jest częścią umowy z maja 2018 zawartej między bułgarskim resortem obrony i Airbus Helicopters, kończącej wieloletni spór dotyczący offsetu związanego z zakupem śmigłowców AS.532AL Cougar i AS.565MB Panther (Bułgaria porozumiała się z Airbusem, 2018-06-07).

W ramach kontraktu wartości 9,188 mln lewa netto Bułgaria zakupi jeden śmigłowiec Dauphin, wraz z 2 silnikami Arriel 2C, a także zapewni sobie 5-letnie zintegrowane wsparcie logistyczne dla pary śmigłowców AS.565MB i jednego AS.365N3 + oraz 7 silników Arriel 2C.

Obecnie WMS dysponują parą AS.565MB (n-ry takt. 901 i 903), które operują z  bazy morskiej Czajka, niedaleko Warny, których zadaniem jest patrolowanie i ochrona bułgarskiego wybrzeża i wód terytorialnych

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.