Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chrzest USS John F. Kennedy

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 09 grudnia 2019

W stoczni koncernu Huntington Ingalls Industries (HII) w Newport News odbyła się uroczystość chrztu lotniskowca USS John F. Kennedy, typu Gerald R. Ford (CVN 79). Ceremonię, w które wzięło udział ponad 20 tys. gości, zorganizowano 7 grudnia, w 78. rocznicę ataku Japończyków na bazę marynarki i lotnictwa w Pearl Harbor, który spowodował wciągnięcie Stanów Zjednoczonych Ameryki do II wojny światowej.

CVN 79 jest już drugim lotniskowcem nazwanym na cześć 35. prezydenta USA / Zdjęcie: US Navy

Matką chrzestną okrętu została córka tragicznie zmarłego 35. prezydenta USA, Caroline Kennedy. CVN 79 jest już drugim lotniskowcem nazwanym na jego cześć. Poprzednim był CV 67 – jednostka zmodyfikowanego typu Kitty Hawk. Okręt ten, którego matkami chrzestnymi były Jacqueline Kennedy Onassis i Caroline Kennedy, wszedł do służby w US Navy 7 września 1968 i był ostatnim amerykańskim lotniskowcem o napędzie klasycznym. CV 67 został wycofany z eksploatacji 1 sierpnia 2007, a 16 października 2009 skreślony z listy jednostek US Navy.

USS John F. Kennedy ma długość 337 m i szerokość 41 m, a jego zanurzenie to 12 m. Okręt wypiera ok. 100 tys. t. Załogę lotniskowca stanowić ma 4660 oficerów i marynarzy. Napęd stanowią dwa reaktory nuklearne A1B, które mają umożliwić mu rozwinięcie prędkości ponad 30 w.

Na okręcie stacjonować ma 80-90 samolotów i śmigłowców. Uzbrojenie lotniskowca ma składać się z 2 wyrzutni pocisków przeciwlotniczych RIM-162 ESSM i 2  wyrzutni pocisków przeciwlotniczych RIM-116 RAM oraz 3 zestawów Phalanx CIWS i czterech 12,7-mm km M2.

Obecnie trwa wyposażanie CVN 79. Wodowanie lotniskowca odbyło się 29 października 2019. Przekazanie USS John F. Kennedy marynarce zaplanowano w 2022. Okręt ma wejść do służby w 2024 (Wodowanie USS John F. Kennedy, 2019-10-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.