Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMS Prince of Wales w służbie

Marynarka wojenna, 12 grudnia 2019

Royal Navy (królewska marynarka wojenna W. Brytanii) przyjęła oficjalnie do służby lotniskowiec HMS Prince of Wales (R09), drugi okręt typu Queen Elizabeth. Dowódcą okrętu jest kmdr Darren Houston.

HMS Prince of Wales jest drugim lotniskowcem typu Queen Elizabeth, eksploatowanym przez Royal Navy / Zdjęcia: MO W. Brytanii

Ceremonia odbyła się 10 grudnia w bazie morskiej Portsmouth. Gośćmi honorowymi uroczystości byli Karol, książę Walii (którego imię nosi jednostka) i jego żona Kamila, księżna Kornwalii. Wśród ponad 2000 osób zaproszonych na to wydarzenie byli także ambasadorowie Francji i USA, dowódca Royal Navy adm. Tony Radakin i dowódca VI floty US Navy wadm. Lisa Franchetti.

HMS Prince of Wales (R09) jest ósmym brytyjskim okrętem noszącym taką nazwę. Pierwszy został zwodowany w 1693. Co znamienne, uroczystość przyjęcia lotniskowca do służby zorganizowano dokładnie w 78. rocznicę zatopienia pancernika HMS Prince of Wales, typu King George V przez lotnictwo japońskie. Po tej tragedii na wiele lat zrezygnowano z używania tej nazwy.

Lotniskowiec wyszedł ze stoczni Rosyth we wrześniu i przeszedł pierwsze próby morskie na Morzu Północnym. Jego załogę stanowiło ok. 600 oficerów i marynarzy Royal Navy oraz 300 pracowników cywilnych. Po zakończeniu prób, w połowie listopada HMS Prince of Wales wszedł do Portsmouth, gdzie znajduje się jego macierzysta baza (Pierwsze lądowanie na HMS Prince of Wales, 2019-09-24).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.