Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMS Prince of Wales wyszedł w morze

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 21 września 2019

19 września 2019 nowy brytyjski lotniskowiec HMS Prince of Wales (R09) typu Queen Elizabeth po raz pierwszy opuścił stocznię Babcock Marine w Rosyth. Wyszedł w morze na pierwszy etap prób fabrycznych. Po nich ma zawinąć do Portsmouth, gdzie będzie bazować w czasie kolejnych testów.

Brytyjski lotniskowiec R09 Prince of Wales typu Queen Elizabeth opuszcza stocznię Babcock Marine w Rosyth, by rozpocząć pierwszy etap prób fabrycznych / Zdjęcie: twitter-hmspwls

Stępkę pod HMS Prince of Wales położono w maju 2011. Z doku stoczni lotniskowiec wyszedł 22 grudnia 2017 (Uruchomiono silniki HMS Prince of Wales, 2018-11-27). Okręt jest drugą jednostką typu Queen Elizabeth. Buduje go konsorcjum Aircraft Carrier Alliance, w którego skład wchodzi Babcock, Thales, BAE Systems Surface Ships, A&P Group i Cammell Laird (Apache na Queen Elizabeth , 2019-06-05).

Jeszcze w 2010 planowano, że HMS Prince of Wales po zakończeniu budowy nie wejdzie do linii, co było podyktowane oszczędnościami w Royal Navy. Rozważano nawet sprzedanie lotniskowca innemu państwu. Ostatecznie jednak w 2014 zdecydowano o pozostawieniu okrętu w rękach brytyjskich i włączeniu go do składu floty.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.