Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

5 mln pasażerów w Gdańsku

Lotnictwo cywilne, 19 grudnia 2019

16 grudnia w Porcie lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku został obsłużony 5-milionowy podróżny w ciągu roku kalendarzowego. Rekordowym pasażerem okazała się pani Marzena podróżująca ze swoją kilkuletnią córeczką Hanią, które przyleciały do Gdańska z Frankfurtu na pokładzie samolotu linii Lufthansa. Na lotnisku zostały one uroczyście powitane przez władze samorządowe, w tym marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, zastępcę prezydenta Gdańska Piotra Borawskiego, zastępcę prezydenta Gdyni Katarzynę Gruszecką Spychałę i zastępcę prezydenta Sopotu Magdalenę Jachim. W uroczystości wzięli też udział prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski i szef Grupy Lufthansa w Polsce Frank Wagner. Przewoźnik ufundował również nagrodę dla 5-milionowej pasażerki, w postaci dwuosobowego vouchera na kolejną podróż po Europie.

5-milionowym pasażerem odprawionym w tym roku na gdańskim lotnisku okazała się pani Marzena, podróżująca ze swoją kilkuletnią córeczką Hanią rejsem Lufthansy z Frankfurtu / Zdjęcie: Port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku

Przekroczyliśmy kolejną barierę i postawiliśmy kolejny krok milowy, bo w 2019 roku udało się nam obsłużyć 5 milionów pasażerów. To wielki sukces lotniska, jego pracowników i firm kooperujących, to zasługa naszych podróżnych, to także ogromne wyzwanie. Kończący się rok był znakomity. Rekordowa liczba podróżnych, najlepszy wynik finansowy w historii lotniska, kilka nowych, atrakcyjnych połączeń od naszych przewoźników. 2019 rok był też przełomowy pod względem inwestycyjnym. Rozpoczęła się budowa pirsu terminalu pasażerskiego T2, ruszyliśmy też z projektem nowej biurowej dzielnicy przy lotnisku, czyli Airport City Gdańsk – powiedział prezes Portu lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski. 

Port lotniczy Gdańsk i jego właścicieli (w tym samorządy: województwa pomorskiego, Gdańska, Sopotu i Gdyni) wyróżnia odwaga w podejmowani śmiałych projektów. Dzięki niej, wybudowano w 2012 roku w Gdańsku nowoczesny terminal pasażerski, który obecnie już po raz drugi jest rozbudowywany. Zmieniono strefę komercyjną, dzięki której zwiększyły się zyski najemców i lotniska. Port Lotniczy Gdańsk jest absolutnym prekursorem w Polsce w budowaniu strefy biznesowej koło lotniska, czyli kompleksu biurowców Airport City Gdańsk – dodał Tomasz Kloskowski. 

Partnerem wydarzenia 5-milionowy Pasażer Portu Lotniczego Gdańsk była Grupa Lufthansa. Dzięki Grupie Lufthansa pasażerowie podróżujący z Gdańska mogą powiedzieć tak całemu światu, wykorzystując naszą bogatą siatkę 10 775 cotygodniowych połączeń do 270 miast w 105 krajach na czterech kontynentach. Gdańszczanie, dzięki Eurowings, mogą dostać się do Dusseldorfu, do Zurychu dzięki SWISS, a dzięki Lufthansie, do Frankfurtu oraz Monachium – powiedział Frank Wagner.

W 2004, gdy Lufthansa zaczęła latać do Gdańska, tutejszy port lotniczy obsługiwał niecałe pół miliona pasażerów rocznie, teraz liczba ta jest dziesięciokrotnie większa.  Milionowy pasażer obsłużony w ciągu roku kalendarzowego został odprawiony na gdańskim lotnisku 19 października 2006, dwumilionowy – 18 listopada 2010, trzymilionowy – 21 listopada 2014, a czteromilionowy w końcu grudnia 2016. Według prognoz władz gdańskiego portu lotniczego, poziom 6 mln pasażerów obsługiwanych w ciągu roku na tym lotnisku zostanie osiągnięty w 2021. 

Siatka połączeń z Gdańska w sezonie zima 2019/2020 obejmuje 70 połączeń obsługiwanych przez 9 przewoźników: Wizz Air (35 tras), Ryanair (23 trasy), SAS (3 trasy), Lufthansa, Norwegian i PLL LOT (po 2 trasy) i KLM, Finnair, Eurowings (po jednej). W przyszłorocznym letnim rozkładzie lotów mają się natomiast pojawić nowe połączenia do Zadaru w Chorwacji, Kalamaty w Grecji, Bari we Włoszech i Zaporoża na Ukrainie. Linia Norwegian ma też uruchomić swoje niskokosztowe połączenia do Kopenhagi, Trondheim, Helsinek, Goteborga i Sztokholmu. Wiosną wrócić mają także loty Wiednia, Pizy, Aten, Barcelony, Rygi i Zurychu (Rozbudowa terminalu w Gdańsku, 2019-12-06). 

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.