Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francuskie Reapery z GBU-12

Lotnictwo wojskowe, 23 grudnia 2019

Armee de l’Air (wojska lotnicze Francji) przeprowadziły próby operacyjne bezzałogowych statków latających MQ-9 Reaper Block 1 uzbrojonych w bomby kierowane laserowo GBU-12. Bezzałogowce, stacjonujące w bazie Niamey w Nigrze wspierały działania prowadzone w ramach operacji Barkhane.

W Niamey stacjonują 3 francuskie Reapery Block 1, przystosowane do przenoszenia bomb kierowanych laserowo GBU-12 / Zdjęcia: MO Francji

Według francuskich mediów w ubiegły weekend personel eskadry ER 1/33 Belfort wykonał dwie misje. Pierwsza z nich została przeprowadzona 21 grudnia na osobistą prośbę Prezydenta Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, z udziałem śmigłowców uderzeniowych Tigre i kilkudziesięciu komandosów. Druga misja miała miejsce następnego dnia. Wyniki obydwu akcji nie są znane, podobnie jak liczba zrzuconych GBU-12.

Jak poinformował francuski resort obrony uzbrojone bsl znacznie poprawią bezpieczeństwo francuskich żołnierzy na ziemi i polepszą zdolności ich działania w obszarze Sahelu, wywierając większą presję na zbrojne grupy terrorystyczne. Dotychczas MQ-9 były używane przez  Armee de l’Air do zadań rozpoznawczych, obserwacyjnych i wywiadowczych oraz wskazywania celów dla wojsk lądowych.

Zasady użycia uzbrojonych Reaperów będą zgodne z prawem konfliktów zbrojnych (międzynarodowym prawem humanitarnym). Człowiek nadal pozostanie zaangażowany w proces dowodzenia i kierowania działaniami bsl. Wybór Francji jest oczywisty: decyzja o użyciu uzbrojonego bsl musi być decyzją człowieka – podano w relacji francuskiego ministerstwa obrony.

Obecnie Armee de l’Air mają na stanie dwa zestawy R MQ-9 Reaper Block 1, liczące po 3 bsl każdy, z których jeden, od 2016, jest na stałe dyslokowany w Niamey. Każdy bezzałogowiec może przenosić do czterech bomb GBU-12 o masie 250 kg.

Dwa dodatkowe zestawy Reaperów Block 5 zostaną dostarczone w dwóch transzach, począwszy od początku 2020. Oprócz bomb GBU-12 będą mogły także przenosić pociski powietrze-powierzchnia Hellfire (zdolność ta zostanie wprowadzona do końca 2020) i bomby GBU-49, których integrację zaplanowano w 2021 (Francja zamawia kolejne Reapery , 2017-01-10).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.