Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

2 tysiące godzin Harfangów nad Mali

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 08 września 2013

Francuskie bsl Harfang wykonały nad Mali loty trwające 2 tysiące godzin. Wspierają interwencję w tym kraju od stycznia br.

Harfang w locie nad Mali / Zdjęcie: Armee de l’Air

Operatorem bsl w Mali jest eskadra 1/33 Belfort francuskich wojsk lotniczych (Armee de l’Air). Bezzałogowce działają na rzecz jednostek lądowych uczestniczących w operacji stabilizacyjnej w tym kraju. Wskazują też cele dla uderzeń samolotów i okrętów.

Trzy bsl Harfang wykonujące loty na rzecz operacji w Mali stacjonują w bazie Niamey w Nigerii. Pierwszy lot jeden z nich wykonał 17 stycznia br. Do tej pory Harfangi wykonały z Niamey ponad 120 misji.
Harfang to bsl produkowany przez EADS Cassidian (Francuskie dylematy co do zakupu bsl, 2013-05-22, Porozumienie w sprawie rozwoju bsl, 2012-07-26). Może przenosić ładunek użyteczny o masie do 250 kg. Długotrwałość jego lotu przekracza 24 h.

Harfang w czasie obsługi przed mobilnym hangarem w bazie Niamey / Zdjęcie: Armee de l’Air

Francuskie wojska lotnicze kupiły cztery Harfangi, które były wykorzystywane m.in. w czasie operacji nad Afganistanem (660 lotów w łącznym czasie ponad 5 tys. h) i Libią (22 misje trwające ok. 300 h). W lipcu amerykańska agencja zajmująca się eksportem uzbrojenia (DSCA) ogłosiła plan sprzedaży Francji 16 bojowych bezzałogowców MQ-9 Reaper (Francja chce kupić Reapery, 2013-06-28). Również one mają zostać użyte w czasie operacji zagranicznych prowadzonych przez wojska francuskie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.