Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PHASA-35 oblatany

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 17 lutego 2020

PHASA-35, bezzałogowy statek latający, zasilany energią słoneczno-elektryczną o rozpiętości skrzydeł 35 m, pomyślnie zakończył swój pierwszy lot. Próby w locie, sponsorowane przez brytyjskie Laboratorium Nauki i Technologii Obronności (DSTL) oraz Australijską Grupę Nauki i Technologii Obronności (DSTG), odbyły się na poligonie RAAF Woomera w Australii Południowej.

PHASA-35 podczas jednego z pierwszych lotów / Zdjęcie: BAE Systems

PHASA-35 został zaprojektowany, zbudowany i oblatany w ciągu niespełna dwóch lat w ramach współpracy między BAE Systems oraz spółką Prismatic Ltd. Bezzałogowiec został zaprojektowany do operowania w stratosferze powyżej warunków pogodowych i komercyjnego ruchu lotniczego.

Jako statek powietrzny o dużej długotrwałości lotu, operujący na dużej wysokości, PHASA-35 jest zasilany przez panele słoneczne w ciągu dnia i z akumulatorów w ciągu nocy. Akumulatory o dużej trwałości użytkowej i wysoce wydajna technologia solarna mogą umożliwić samolotowi operującemu w stratosferze, w wyższych obszarach atmosfery ziemskiej, wykonywanie lotów trwających do jednego roku.

PHASA-35 został zaprojektowany do zadań monitorowania, obserwacji (m. in. wykrywania pożarów lasów i obserwacji morza), łączności i bezpieczeństwa. Po połączeniu z innymi technologiami i zasobami zapewni użytkownikom wojskowym i cywilnym zdolności, jakich nie mają obecnie istniejące statki powietrzne i kosmiczne (PHASA-35 gotowy do prób, 2019-09-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.