Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zamówienie na M-346 Master

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 czerwca 2009

Na salonie w Le Bourget włoskie wojska lotnicze ogłosiły oficjalnie zakup 6 samolotów szkolenia zaawansowanego M-346 z opcją na 9 dalszych.

Zamówienie jest częścią większego kontraktu. Przewiduje on współpracę włoskich wojsk lotniczych i producenta M-346 - Alenia Aermacchi w stworzeniu całego systemu treningowego, który będzie oferowany także innym użytkownikom. Będzie on obejmować m.in. symulatory (symulator obecnie opracowywany przez kanadyjską CAE zostanie prawdopodobnie włączony do systemu), GBTS (Ground Based Training System) i zintegrowany system logistyczny.

Włoskie wojska lotnicze będą pierwszym użytkownikiem samolotów M-346. Na ich zakup zdecydowały się ostatecznie po uzyskaniu zamówienia ZEA na 48 samolotów tego typu za ok. 1 mld Euro (szczegóły kontraktu są obecnie negocjowane, M-346 dla ZEA). M-346 wygrał tam z południowokoreańskim T-50, mimo wsparcia konkurenta przez USA. W najbliższym czasie powinien zostać ogłoszony zwycięzca przetargu trwającego w Singapurze.

Nie ogłoszono wartości kontraktu z włoskimi wojskami lotniczymi, ale na podstawie nieoficjalnych danych można ją szacować na 300 mln Euro.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.