Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Testy Oriona zakończone

Astronautyka, 16 marca 2020

Statek kosmiczny Orion, skonstruowany dla misji NASA Artemis I zakończył pomyślnie kilkumiesięczne systemowe testy symulowanego środowiska kosmicznego w komorze próżniowej należącej do NASA w Plum Brook w Ohio. Weryfikację wykonano w dwóch etapach: najpierw przeprowadzono 47-dniowy test próżni termicznej, a później 14-dniowy test kompatybilności i interferencji elektromagnetycznej w warunkach otoczenia symulującego warunki, jakie statek napotka podczas podróży na Księżyc i powrotu na Ziemię.

Orion zostanie teraz przetransportowany do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie / Zdjęcie: Airbus

Andreas Hammer, dyrektor ds. badań kosmicznych w Airbusie, powiedział: To ważny etap w historii misji Artemis I, której celem jest Księżyc. Udowodniliśmy klientom z ESA i NASA, że Europejski Moduł Obsługowy, zaprojektowany i zbudowany przez naszych inżynierów w zakładzie w Bremie, wspieranych przez przedsiębiorstwa  z 10 krajów europejskich, spełnia założone wymagania i sprosta trudnym warunkom kosmicznym. Misja Artemis dostarczy na Księżyc pierwszą kobietę i kolejnego mężczyznę, po czym bezpiecznie przywiezie ich na Ziemię.

Zespoły inżynierów z Airbusa, ESA, Lockheed Martina i NASA są zadowolone z wyników kluczowego testu, który dowiódł, że statek kosmiczny nadaje się do bezpiecznego lotu w ekstremalnych warunkach przestrzeni pozaziemskiej. Orion zostanie teraz przetransportowany do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie, gdzie przejdzie kolejne testy i będzie szykowany do integracji z rakietą Space Launch System, która wyniesie go w kosmos, zaczynając tym samym kolejną erę eksploracji.

Europejski moduł zbudowany przez Airbusa na podstawie umowy z Europejską Agencją Kosmiczną zapewni astronautom napęd, energię, powietrze i wodę, a także kontrolę termiczną całego statku kosmicznego. Artemis I poleci do księżyca i wróci na Ziemię bez lądowania na naturalnym satelicie. W zakładach Airbusa w Bremie powstaje już drugi moduł obsługowy Orion dla misji Artemis II, w którym astronauci po raz pierwszy polecą na Księżyc i wrócą na Ziemię (Dostawa ESM dla Oriona , 2018-11-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.