Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot F-15QA

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 15 kwietnia 2020

Wczoraj, 14 kwietnia, w zakładach Boeinga w St. Louis oblatano pierwszy wielozadaniowy samolot bojowy F-15QA, przeznaczony dla Al-quwwat al-jawiyat al-qataria (wojsk lotniczych emiratu Kataru). Za jego sterami zasiadał pilot doświadczalny Matt Giese.

Pierwszy F-15QA w trakcie dynamicznego wznoszenia po starcie / Zdjęcie: Boeing  

F-15QA wystartował z międzynarodowego portu lotniczego Saint Louis-Lambert, obok którego położone są zakłady Boeinga. Po dynamicznym, niemal pionowym wznoszeniu, pilot wykonał manewry z przeciążeniem n=+9. W trakcie lotu sprawdził też działanie instalacji pokładowych, silnika, awioniki i radiolokatora. Lądowanie F-15QA odbyło się w tym samym miejscu, po 90 minutach.

Jesteśmy bardzo dumni z tego osiągnięcia i cieszymy się z dalszych sukcesów tego programu – powiedział płk Ahmed Al Mansoori, dowódca skrzydła, które zostanie wyposażone w F-15QA. Katar zakupił 36 F-15QA w 2017 za 6,1735 mld USD. Oddzielny kontrakt objął usługi szkolenia personelu i wsparcia logistycznego.

F-15QA jest najnowocześniejszą wersją Eagle'a, opartą na F-15SA dla Arabii Saudyjskiej. Jego wyposażenie obejmuje m.in. układ sterowania lotem fly-by-wire, czujnik termolokacyjny umożliwiający przeszukiwanie przestrzeni i śledzenie celów, cyfrowe urządzenia walki elektronicznej, nowy wskaźnik przezierny, pojedynczy wskaźnik wielofunkcyjny o wymiarach 279 x 482 mm i radiolokator Raytheon APG-63(V)3 z anteną fazowaną.

Całkowicie nowa jest też być struktura płatowca, a w szczególności skrzydeł, mająca prognozowaną trwałość użytkową wynoszącą 20 tys. h. Nowe belki uzbrojeniowe pozwolą F-15QA przenosić 16 kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM i 4 kpr p-p bliskiego zasięgu AIM-9X Sidewinder podczas misji obrony powietrznej, albo bomb SDB i JDAM podczas uderzeń na cele powierzchniowe.

W maju ub. r. planowano, że pierwszy F-15QA ma zostać oblatany we wrześniu 2019. Obecnie wiadomo, że dostawy F-15QA rozpoczną się w 2021. Wstępnie zakładano, że dostawy samolotów dla Kataru mają zakończyć się 30 grudnia 2022, jednak teraz Boeing nie podał, czy data ta pozostanie niezmieniona (Podano terminy dostaw F-15QA, 2018-11-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.