Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

FlyEye nadzorują czarnobylską strefę

Lotnictwo wojskowe, Służby państwowe, 24 kwietnia 2020

Gwardia Narodowa Ukrainy poinformowała 21 kwietnia o użyciu rozpoznawczych bezzałogowych statków latających FlyEye do monitorowania strefy wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w ramach działań przeciwdywersyjnych. Zadaniem opracowanych przez Grupę WB bezzałogowców jest wykrywanie osób nielegalnie przebywających na tym obszarze.

Na Ukrainę zostało dostarczonych kilkanaście systemów FlyEye. Trafiły do różnych jednostek sił zbrojnych oraz do Gwardii Narodowej podległej ukraińskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych / Zdjęcie: Gwardia Narodowa Ukrainy

Strefa wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej to graniczący z Białorusią obszar o powierzchni 2600 km2, którego granice wyznaczono po katastrofie w 1986. Elektrownia została wyłączona z użytku w 2000.

Polskie bezzałogowce były wykorzystywane najpierw do odnajdywania ognisk pożarów wokół nieczynnej elektrowni atomowej. Od 4 kwietnia 2020 trwała walka z ogniem w strefie wykluczenia. Zaangażowano w nią ponad tysiąc osób, 120 zastępów straży pożarnej i dwa śmigłowce zrzucające substancje gaśnicze z powietrza. Pożar dotarł do terenów znajdujących się dwa kilometry od granicy z Białorusią. W opanowaniu ognia pomógł deszcz.

Jako przyczynę pożarów strona ukraińska wskazuje celowe podpalenia. Stąd dzienne i nocne działania operatorów Gwardii Narodowej Ukrainy z użyciem zaprojektowanych w Polsce bezzałogowców. FlyEye z głowicą wyposażoną w kamerę na podczerwień jest w stanie skutecznie namierzyć osobę przemieszczającą się po strefie wykluczenia (Fly Eye i Warmate na Ukrainie, 2016-05-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.