Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Xen-Hub dla MSK

Astronautyka, 06 maja 2020

Airbus i Xenesis podpisały umowę dotyczącą wykorzystania modułu badawczego (slotu) na platformie Bartolomeo, znajdującej się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) w celu testowania optycznego terminala łączności Xen-Hub.

Bartolomeo jest alternatywą dla małych satelitów dla każdego rodzaju misji. Może pomieścić do 12 różnych modułów badawczych, zasilając je energią i zapewniając przesłanie danych na Ziemię / Ilustracja: Airbus 

Xen-Hub, o prędkości transmisji większej niż 10 Gb/s, powstał dzięki transferowi technologii z NASA Jet Propulsion Laboratory i ma na celu zwiększenie przepustowości łączności satelitarnej. Zbudowana przez Airbusa platforma Bartolomeo pozwala gościć na MSK zewnętrzne urządzenia, zapewniając nowe możliwości prowadzenia prac naukowych i badawczych. Platforma, wyniesiona na orbitę wokółziemską z Kennedy Space Center na Florydzie, została zainstalowana w europejskim module MSK, Columbus, 1 kwietnia br. Bartolomeo jest obsługiwany we współpracy z ESA, NASA i CASIS (Bartolomeo na MSK, 2020-01-23).

Xenesis będzie jednym z pierwszych amerykańskich użytkowników Bartolomeo. Projekt posłuży wykazaniu opłacalności wykorzystania jej terminala łączności przez wielu klientów jednocześnie. Airbus i ISS National Lab zapraszają kolejne podmioty do prowadzenia badań i testów na platformie Bartolomeo – powiedziała Debra Facktor, szefowa Airbus U.S. Space Systems.

Niska orbita MSK zapewnia stabilną lokalizację dla testów ultraszybkich urządzeń łączności, cechujących się bardzo niskim opóźnieniem transmisji. Bartolomeo zajmuje optymalną pozycję na MSK, z bezpośrednim widokiem na Ziemię z wysokości około 400 km, co pozwala Xen-Hub na zmaksymalizowanie użytecznego czasu i zwiększenie przepustowości danych.

Zainteresowane podmioty mogą wysłać na MSK ładunek przy okazji każdej misji zaopatrującej załogę stacji, czyli co 3 miesiące. Przestrzeń ładunkowa statku logistycznego pozwala przewieźć urządzenia o masie od 5 do 450 kg. Airbus gwarantuje dostęp do łącza optycznego pozwalającego przesłać na Ziemię od 1 do 2 Tb danych dziennie. Ładunki mogą być przygotowane do wyniesienia w kosmos i uruchomienia na orbicie w ciągu około 12 miesięcy. Ich rozmiary, interfejsy, przygotowanie przed uruchomieniem i proces integracji są w dużej mierze znormalizowane. Skraca to czas i znacznie obniża koszty w porównaniu z kosztami tradycyjnych misji badawczych na orbicie wokółziemskiej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.