Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Katastrofa chorwackiego Zlina 242L

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 08 maja 2020

Dwóch pilotów Hrvatsko Ratno Zrakoplovstvo I Protuzračna Obrana (HRZ i PZO, chorwackich wojsk lotniczych i obrony powietrznej) – pilot-instruktor natporučnik Marko Novković, członek grupy akrobacyjnej Krila Oluje i uczeń-pilot poručnik Luka Jagatić – zginęło w katastrofie dwumiejscowego samolotu szkolenia podstawowego Zlin 242L (nr takt. 403, nr ser. 0785). Katastrofa miała miejsce wczoraj, 7 maja, ok. 16:00, w pobliżu wioski Biljane Donje, położonej 19 km na wschód od Zadaru.

Szczątki Zlina 242L HRZ i PZO rozbitego w pobliżu wioski Biljane Donje / Zdjęcie: MO Chorwacji

Według ministerstwa obrony załoga samolotu wykonywała rutynowy lot treningowy po starcie z bazy lotniczej Zemunik, znajdujacej się na obrzeżach Zadaru. Przyczyna katastrofy jest nieznana. Na zdjęciach widać, że przednia część samolotu została całkowicie zniszczona w wyniku pożaru.

Chorwacja zakupiła 5 Zlinów 242L w 2007. Samoloty (nr takt. 401-405) stanowią wyposażenie eskadrila aviona (eskadry samolotów) podporządkowanej 93. krila (skrzydłu lotnictwa, Chorwaci kupują Zliny, 2007-10-13).

Katastrofa Zlina 242L jest drugim tragicznym zdarzeniem dla HRZ i PZO w tym roku. W styczniu w Adriatyku zatonął śmigłowiec OH-58D (Katastrofa chorwackiego OH-58D, 2020-01-28).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.