Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Solar Orbiter uruchomiony

Astronautyka, 01 lipca 2020

Pracujący zdalnie z powodu pandemii SARS-CoV-2 inżynierowie Airbusa uruchomili na orbicie statek kosmiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Solar Orbiter.

Pełna faza naukowa misji Solar Orbiter zacznie się w marcu 2022 / Ilustracja: Airbus 

Znajdujący się w odległości 165 mln km od Ziemi Solar Orbiter zdecydowanie utrzymuje dystans społeczny, ale jego uruchomienie stanowiło wyzwanie dla zespołów, które normalnie współpracowałyby ze sobą w biurze, aby ukończyć proces uruchomienia sondy (ang. In-Orbit Commisionning, IOC). Zamiast tego zespół musiał spotykać się on-line przynajmniej raz dziennie, aby upewnić się, że procesy technologiczne przebiegają szybko i skutecznie.

Ian Walters, kierownik projektu Solar Orbiter w Airbusie powiedział: W ciągu czterech miesięcy od wyniesienia sondy w kosmos obserwowaliśmy każdy jej ruch, aby upewnić się, że Solar Orbiter działa tak, jak powinien. Gdyby ktoś powiedział mi w lutym, że uruchomimy sondę na orbicie pracując z domu, byłbym przerażony. Ponieważ jednak wszystkie zespoły idealnie współpracowały ze sobą on-line, osiągnęliśmy to bez żadnych problemów. ESA potwierdziła, że uruchomienie IOC został ukończone przez zespół Airbusa na czas.

Natychmiast po wyniesieniu z Przylądka Canaveral 10 lutego 2020 zespoły Airbusa zaczęły dokładnie monitorować funkcjonowanie statku kosmicznego, testując wszystkie systemy, wszystkie układy zapasowe oraz 10 zamontowanych na pokładzie instrumentów, w tym analizator plazmowy wiatru słonecznego (SWA), mierzący właściwości i skład wiatrów słonecznych. Przeprowadzono także kontrole sprawdzające, czy można zacząć kolejną fazę lotu i czy Centrum Operacyjne ESA (ESOC) jest gotowe do przejęcia pełnej kontroli nad sondą.

Po udanym pierwszym zbliżeniu się Słońca 15 czerwca na odległość 77 mln km, kolejnym ważnym etapem misji Solar Orbiter będzie przelot w pobliżu Wenus, zaplanowany na 27 grudnia br. Sonda wykorzysta grawitację planety, aby zmniejszyć odległość od Słońca, a następnie stopniowo zmodyfikować kształt swojej orbity (Solar Orbiter zmierza ku Słońcu , 2020-02-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra