Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Solar Orbiter uruchomiony

Astronautyka, 01 lipca 2020

Pracujący zdalnie z powodu pandemii SARS-CoV-2 inżynierowie Airbusa uruchomili na orbicie statek kosmiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Solar Orbiter.

Pełna faza naukowa misji Solar Orbiter zacznie się w marcu 2022 / Ilustracja: Airbus 

Znajdujący się w odległości 165 mln km od Ziemi Solar Orbiter zdecydowanie utrzymuje dystans społeczny, ale jego uruchomienie stanowiło wyzwanie dla zespołów, które normalnie współpracowałyby ze sobą w biurze, aby ukończyć proces uruchomienia sondy (ang. In-Orbit Commisionning, IOC). Zamiast tego zespół musiał spotykać się on-line przynajmniej raz dziennie, aby upewnić się, że procesy technologiczne przebiegają szybko i skutecznie.

Ian Walters, kierownik projektu Solar Orbiter w Airbusie powiedział: W ciągu czterech miesięcy od wyniesienia sondy w kosmos obserwowaliśmy każdy jej ruch, aby upewnić się, że Solar Orbiter działa tak, jak powinien. Gdyby ktoś powiedział mi w lutym, że uruchomimy sondę na orbicie pracując z domu, byłbym przerażony. Ponieważ jednak wszystkie zespoły idealnie współpracowały ze sobą on-line, osiągnęliśmy to bez żadnych problemów. ESA potwierdziła, że uruchomienie IOC został ukończone przez zespół Airbusa na czas.

Natychmiast po wyniesieniu z Przylądka Canaveral 10 lutego 2020 zespoły Airbusa zaczęły dokładnie monitorować funkcjonowanie statku kosmicznego, testując wszystkie systemy, wszystkie układy zapasowe oraz 10 zamontowanych na pokładzie instrumentów, w tym analizator plazmowy wiatru słonecznego (SWA), mierzący właściwości i skład wiatrów słonecznych. Przeprowadzono także kontrole sprawdzające, czy można zacząć kolejną fazę lotu i czy Centrum Operacyjne ESA (ESOC) jest gotowe do przejęcia pełnej kontroli nad sondą.

Po udanym pierwszym zbliżeniu się Słońca 15 czerwca na odległość 77 mln km, kolejnym ważnym etapem misji Solar Orbiter będzie przelot w pobliżu Wenus, zaplanowany na 27 grudnia br. Sonda wykorzysta grawitację planety, aby zmniejszyć odległość od Słońca, a następnie stopniowo zmodyfikować kształt swojej orbity (Solar Orbiter zmierza ku Słońcu , 2020-02-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.