Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Krakowskie Spitfire i Bf 109G w Szolnok

Historia, Lotnictwo wojskowe, 31 lipca 2020

Od 30 lipca 2020 do 13 września 2020 dwa cenne eksponaty krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego – Spitfire LF Mk. XVI E i Messerschmitt Bf 109G-6 – są eksponowane w RepTar Szolnoki Repulomuzeum, tworząc niezwykłą atrakcję dla wszystkich entuzjastów awiacji na Węgrzech.

Krakowskie Spitfire i Bf 109G w Szolnok 

Wystawa reklamowana jest we wszystkich mediach węgierskich jako: Messzer vs Spitfire – z informacją, że ten ostatni typ myśliwca drugiej wojny światowej znajdował się w wyposażeniu lotnictwa Madziarów pod koniec konfliktu. Do udostępnienia eksponatów krakowskich muzeum w Szolnok doszło po podpisaniu umowy ścisłej współpracy obu placówek w 2019.

Po powrocie, jesienią 2020, oba wypożyczone Węgrom myśliwce staną się częścią nowej, budowanej dopiero ekspozycji w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego w odnowionym dużym hangarze placówki, której tematem przewodnim będzie przegląd samolotów bojowych II wojny światowej i tuż powojennych. Otworzy ją unikowy PZL P.11c z kampanii wrześniowej 1939, a wielką jej atrakcją będzie francuski Caudron Renault CR.714 Cyclone z odtworzonymi za pomocą technologii wielkoformatowego druku 3D brakującymi elementami konstrukcji. Samolot jest długoletnim fińskim depozytem krakowskiego muzeum, pozyskanym m.in. dzięki wsparciu Agencji Lotniczej Altair (Krakowski Cyclone w Kielcach, 2019-03-24).

80 lat temu na CR.714 Cyclone piloci jedynej zwartej polskiej jednostki kampanii francuskiej 1940 – GC I/145 walczyli w obronie Paryża i estuarium Sekwany. Jest to jedyny CR.714 Cyclone zachowany w takim stanie z oryginalnym francuskim kamuflażem z okresu Bitwy o Francję, naniesionym podczas produkcji w grudniu 1939. Cyclone zostały dostarczone Finom, zaatakowanym przez Stalina zimą 1939 z myślą o ich wykorzystaniu przez polskich pilotów-ochotników, którzy mieli bronić nieba nad Helsinkami. Nową ekspozycję krakowskiego muzeum zamknie unikatowy odrzutowy myśliwiec – Jak-23.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.