Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmiana warty w Amari

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 01 września 2020

Wczoraj, 31 sierpnia, w estońskiej bazie Ämari odbyła się uroczysta ceremonia przekazania dyżuru bojowego pełnionego w ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing.

Dowódca francuskiego kontyngentu ppłk Jean Dussourd przekazał obowiązki ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich koledze z Niemiec, ppłk. Sebastianowi Fiedlerowi / Zdjęcia: MO Estonii

Oficerowie i żołnierze francuskich Armée de l'Air (wojsk lotniczych) przekazali obowiązki ochrony przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy kolegom z Taktischen Luftwaffengeschwader (eskadry lotnictwa taktycznego) 72 Richthofen ze składu niemieckich Luftwaffe. Wyposażenie kontyngentu stanowi 6 wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter.

Pierwsza grupa 90 Niemców przybyła do Ämari już 17 i 18 sierpnia, aby przygotować się do pełnienie dyżuru. Dwa A400M i jeden A310 przywiozły dodatkowe 12 t zaopatrzenia. Oprócz tego ok. 100 ton sprzętu dotarło do Estonii transportem drogowym i promem. Niemcy mają pozostać w Ämari aż do końca kwietnia 2021. Poprzednio personel Luftwaffe wykonywał tak długie misje Baltic Air Policing w 2016/2017 i 2018/2019.

Już po raz dwunasty niemieccy żołnierze biorą na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO podczas działań Air Policing, niemniej misja nie jest dla nas tylko rutynowym zadaniem – powiedział dowódca niemieckiego kontyngentu ppłk Sebastian Fiedler.

Wspólnie pozostajemy czujni i wykonujemy operacje z sojusznikami takimi jak Francja, Niemcy i Estonia oraz wszystkimi innymi członkami Sojuszu. I nadal będziemy zapewniać pokój i bezpieczeństwo naszym ludziom – dodał gen. broni Klaus Habersetzer, dowódca Centrum Połączonych Operacji Lotniczych (CAOC) w niemieckim Uedem.

Udział sojuszników w Baltic Air Policing świadczy zarówno o silnej solidarności krajów NATO, jak i o zdolnościach wojskowych, które nie powinny być sprawdzane – skomentował minister obrony Estonii Jüri Luik.

W ramach 54. rotacji Baltic Air Policing 8 września w litewskich Szawlach pojawią się włoskie Eurofightery, które zluzują kontyngent hiszpański. Ich działania wspierać będą także portugalskie F-16, które przylecą do Malborka kilka dni wcześniej (53. rotacja BAP, 2020-05-04).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.