Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

50. zmiana BAP

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 06 maja 2019

Podczas dwóch ceremonii, które odbyły się 2 maja w bazach lotniczych Šiauliai (Szawle) na Litwie i Ämari w Estonii, odpowiedzialność za wykonywanie misji Baltic Air Policing została przekazana trzem kolejnym kontyngentom. Bieżąca rotacja jest już 50. z kolei.

W Szawlach żołnierze Sił Powietrznych z PKW Orlik 8 przekazali obowiązki obrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich kontyngentowi Magyar Légierő (wojsk lotniczych Węgier). Węgry są krajem wiodącym tej rotacji i wysłały na Litwę 4 wielozadaniowe samoloty bojowe JAS-39C Gripen z 59. bazy lotniczej Dezső Szentgyörgyi w Kecskemét. Ich wsparcie stanowi 5 C.15 (EF-18 Hornet) ze składu Ejército del Aire (wojsk lotniczych Hiszpanii) z Ala (Skrzydła) 12 z bazy w Torrejón (Początek służby PKW Orlik 8 , 2019-01-03).

Węgry są krajem wiodącym tej rotacji. Wspomagają je Hiszpania i W. Brytania / Zdjęcia: MO Litwy, MO Łotwy, MO W. Brytanii

W ceremonii w Szawlach udział wzięli wiceminister obrony narodowej Litwy Vytautas Umbrasas, dowódca południowego Centrum Połączonych Operacji Lotniczych NATO w Torrejón gen. dyw. Rubén C. García Servert, dowódca Dowództwa Szkolenia i Doktryny litewskich sił zbrojnych gen. bryg. Gintautas Zenkevičius oraz ambasadorzy, przedstawiciele wojsk lotniczych państw bałtyckich i władz lokalnych.

Symboliczna 50-ta rotacja NATO Baltic Air Policing w Szawlach rozpoczyna się od wzmocnionego kontyngentu wysłanego przez Węgry i Hiszpanię. Doceniamy wkład naszych sojuszników z NATO w misję zapewniającą bezpieczeństwo i integralność zarówno przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, jak i całego Sojuszu – powiedział minister Umbrasas. Wiceszef litewskiego resortu obrony podziękował także polskim lotnikom za nienaganną służbę i niezawodną ochronę przestrzeni powietrznej trzech państw bałtyckich. Polska pozostaje jednym z najaktywniejszych współtwórców działań Air Policing w krajach bałtyckich i planuje ponownie w nich uczestniczyć już w 2020 – podkreślił Vytautas Umbrasas.

Dzisiaj spoglądamy wstecz na 15 lat pomyślnego zademonstrowania, jak NATO chroni integralność terytorialną, wolność i bezpieczeństwo państw członkowskich przez całą dobę, przez cały rok, gdziekolwiek i kiedykolwiek jest to potrzebne – dodał gen. Servert.

W Ämari kontyngent Taktischen Luftwaffengeschwader (eskadry lotnictwa taktycznego) 71 Richthofen Luftwaffe (wojsk lotniczych Niemiec) z Wittmundhafen został zluzowany przez kolegów z XI (F) Squadronu (eskadry) Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) z Coningsby. Obydwa kraje wysłały na Łotwę wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter.

W uroczystości na Łotwie wzięli udział b. prezydent kraju Arnold Rüütel, parlamentarny sekretarz stanu niemieckiego ministra obrony Thomas Silberhorn, dowódca Połączonych Operacji Lotniczych NATO w Uedem gen. dyw. Klaus Habersetzer, dowódca Eesti Kaitsevägi (sił zbrojnych Estonii) gen. bryg. Martin Herem i dowódca 11. Grupy Lotniczej RAF Air Vice Marshal (gen. bryg.) Ian Duguid.

Przez pięć lat Estonia była gospodarzem kontyngentów wojsk lotniczych Sojuszu, biorąc wielki i ważny udział w zabezpieczaniu nieba nad krajami bałtyckimi – podkreślił gen. Habersetzer.

Udział państw członkowskich Sojuszu w różnych misjach i operacjach NATO, takich jak Baltic Air Policing, pokazuje, że ich zobowiązania wobec Sojuszu i innych państw członkowskich nie są tylko podpisem na papierze. Samoloty wykonujące misje Air Policing to widoczna i słyszalna obecność NATO w Estonii, w połączeniu z grupą bojową stanowiąca wiarygodny sposób obrony i odstraszanie – stwierdził gen. Herem. Jeśli nasze plany obronne są abstrakcyjną retoryką dla obywateli, to wysyłanie jednostek bojowych do działania jest tym, co przekonuje naszych obywateli, jak również obywateli krajów je wysyłających – dodał gen. Herem.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.