Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

M18 Oganj z amunicją precyzyjną

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 września 2020

Na początku września września na poligonie testowym w serbskim Nikinci przeprowadzono strzelanie z użyciem pocisku kierowanego ALAS wystrzeliwanego z wyrzutni systemu artylerii rakietowej M18 Oganj. Strzelanie testowe obserwował minister obrony Serbii, Aleksandar Vulin.

Zaprezentowana wyrzutnia M18 Oganj mieści cztery pociski ALAS / Zdjęcie: MO Serbii

Test ogniowy przeprowadzono na dystansie 10,5 km do celu stacjonarnego. Zakończył się on pomyślnie. Była to kolejna z serii prób weryfikujących parametry pocisku ALAS. W ramach testu sprawdzononaprowadzanie pocisków z użyciem stacji naziemnej i integrację kontenera startowego i wyposażenia elektronicznego z uzbrojeniem.

Pocisk był testowany z nową, modułową wyrzutnią M18 Oganj, która znajduje się w końcowej fazie testów. Jeżeli próby zakończą się sukcesem wejdzie ona do uzbrojenia Sił Zbrojnych Serbii. Wyrzutnia bazuje na rozwiązaniach starszej wyrzutni M17 Oganj Digitalised.

M18 może odpalać każdego typu niekierowane pociski rakietowe używane przez Siły Zbrojne Serbii. Najnowsze pociski tego typu mają zasięg 40 km. Opracowywane są także pociski o jeszcze większym zasięgu dochodzącym do 50 km. M18 jest również przystosowana do strzelania amunicją precyzyjną, w tym testowanym ALAS.

Pocisk ALAS jest zaprojektowany do zwalczania celów opancerzonych i umocnień. Jest to pocisk z napędem dwustopniowym, z silnikiem startowym na paliwo stałe i turboodrzutowym silnikiem marszowym. Naprowadzanie pocisku w początkowej i środkowej fazie lotu odbywa się za pomocą układu nawigacji inercyjnej. W końcowej fazie lotu do wykrycia i identyfikacji celu służy pracująca w podczerwieni głowica samonaprowadzająca. Łączność pomiędzy pociskiem a wyrzutnią utrzymywana jest za pomocą światłowodu i łącza radiowego. Zasięg ALAS wynosi 25 km (NORA-B52 i LRSWM M18 na poligonie, 2020-04-29, Prezentacja ALAS-C , 2017-05-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.