Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby Griffona w Afryce

Wojska lądowe, 25 września 2020

10 września francuskie wojska w Dżibuti (FFDJ, Forces françaises stationnées à Djibouti) odebrały dwa wielozadaniowe transportery opancerzone VBMR Griffon. Pojazdy przechodzą obecnie próby użycia operacyjnego w klimacie gorącym.

Oficjalną prezentację Griffonów przeznaczonych do służby w ramach FFDJ zaplanowano na 2021 / Zdjęcie: Armée de Terre

W ciągu pierwszych dziesięciu dni prób pojazdy przemieszczały się w terenie półpustynnym. Zbadano ich funkcjonowanie w trudnym terenie i klimaciegorącym . Zwrócono uwagę na działanie w takich warunkach poszczególnych elementów pojazdu, w tym podwozia, nadwozia, uzbrojenia, czy też systemu nawigacji GPS.

Przeprowadzono także strzelania z wkm kal. 12,7 mm zamontowanego w zdalnie sterowanym module uzbrojenia. Ich organizatorem był 5. Zamorski Pułk Ogólnowojskowy stacjonujący w Dżibuti. Wraz z Griffonami szkolenie strzeleckie realizowały załogi wozów rozpoznawczych AMX-10RC. W ramach prób użyto także wyrzutni granatów dymnych i wyposażenia dodatkowego w postaci pasów, wyciągarek i nożyc do cięcia kabli.

Trwają obecnie dostawy seryjnych transporterów, które rozpoczęły się w 2019. W ubiegłym roku przemysł dostarczył wojsku 92 Griffony. Z kolei najnowsza dostawa 13 pojazdów dotarła w lipcu do 21. RIMa (pułku piechoty morskiej, Paryż zamawia wozy bojowe, 2020-09-23, Griffony odebrane przez 21. RIMa, 2020-07-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.