Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czesi wybrali Spydery

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 25 września 2020

Dzisiaj, 25 września 2020, minister obrony Lubomír Metnar poinformował rząd w Pradze, że Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej podjęło decyzję o rozpoczęciu negocjacji z rządem Izraela w sprawie możliwości pozyskania nowego, nowoczesnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego dla wojsk lądowych Czech. Jego przeznaczeniem ma być zapewnienie ciągłej obrony przestrzeni powietrznej naszych południowych sąsiadów, w szczególności ochrony wojsk i aglomeracji miejskich, elektrowni jądrowych, ośrodków przemysłowych, lotnisk i innych ważnych obiektów.

Spydery zastąpią w uzbrojeniu czeskiej armii liczące ponad 40 lat zestawy 2K12 Kub konstrukcji i produkcji radzieckiej / Zdjęcie: Rafael

Przeciwlotnicze zestawy rakietowe wraz z samolotami bojowymi stanowią podstawowe filary obrony powietrznej. Dlatego pozyskanie przeciwlotniczego zestawu rakietowego nowej generacji zdolnego do przeciwdziałania obecnym środkom ataku z powietrza jest kluczowym strategicznym projektem obrony państwa i jednym z głównych priorytetów trwającej modernizacji Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej – wyjaśnił minister Metnar.

 W ramach tego projektu Praga planuje zakup czterech bateri rakietowego zestawu OP krótkiego/średniego zasięgu (SHORAD/MRSAM) Rafael Spyder. Każda bateria wyposażona będzie we własny radar trójwspółrzędny, system dowodzenia i kierowania ogniem i cztery wyrzutnie, przystosowane do odpalania pocisków Python-5 (zdolnych do zwalczania celów na dystansie do 20 km i na wysokości do 9000 m) i Derby (zdolnych do zwalczania celów na dystansie do 50 km i na wysokości do 16 000 m, Manila potwierdza zakup zestawów Spyder, 2019-01-25).

Podczas wyboru wojsko szczegółowo oceniło łącznie 9 nowoczesnych zestawów OP od 7 producentów. Na podstawie badań rynkowych, konsultacji z sojusznikami, oficjalnych informacji dla producentów, spotkań w ramach dnia przemysłu i studium wykonalności, wojsko wybrało zestaw OP Spyder jako najlepiej odpowiadający jego specyficznych warunkom i potrzebom.

Ministerstwo Obrony zwróci się bezpośrednio do rządu Izraela z ofertą negocjacji. Wartość zakupu szacowana jest na ok. 10 mld CZK, z VAT. Zawarcia porozumienia na szczeblu rządów obu krajów można spodziewać się na początku 2021, a dostawy czeskich Spyderów mogą być realizowane od 2023. Czeski resort obrony zamierza w ramach umowy zabezpieczyć co najmniej 30% udziału czeskich przedsiębiorstw w zakupie i integracji nowego systemu uzbrojenia, a także zapewnić wsparcie logistyczne podczas całego cyklu eksploatacji, liczącego 20 lub więcej lat, przez podmiot mający siedzibę w Republice Czeskiej (Czechy kupią izraelskie radary 3D, 2015-05-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.