Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny przerwany start NROL-44

Astronautyka, 01 października 2020

W dniu dzisiejszym, 1 października, o 3:54 GMT miał się odbyć start z Przylądka Canaveral rakiety nośnej Delta IV Heavy z amerykańskim satelitą wojskowym w ramach misji NROL-44.

Rakieta nośna Delta IV Heavy na stanowisku startowym gotowa do nocnego startu w ramach misji NROL-44 / Zdjęcie: ULA

Jednak już po uruchomieniu silników pierwszego stopnia na 7 s przed opuszczeniem wyrzutni start został przerwany przez automatyczny system Terminal Countdown Sequencer Rack (TCSR). System ten jest włączany na 10 s przed startem i pracuje bez udziału człowieka, gdyż w tak krótkim czasie do oderwania się rakiety od wyrzutni operator mógłby nie zdążyć odpowiednio zareagować w przypadku wystąpienia anomalii.

Po dwóch godzinach dyrektor startu podjął decyzję o spuszczeniu paliwa rakietowego, co oznacza odłożenie misji na nieokreślony czas.

Misja NROL-44 jest prześladowana przez ciągłe problemy techniczne. Pierwsza próba startu zakończyła się niepowodzeniem, także na kilka sekund przed oderwaniem się od wyrzutni (Przerwany start NROL-44, 2020-08-29).

10 września ogłoszono wykrycie przyczyny awarii i po jej usunięciu ustalono nową datę startu na 26 września. Jednak najpierw ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, a później ze względu na nieprawidłową pracę ramienia obsługowego wyrzutni start przesunięto na dzisiejszą noc.

Udany przebieg misji NROL-44 może być albo nie być dla United Launch Alliance (ULA, konsorcjum Boeinga i Lockheed Martina), które jest pod dużą presją rynkową ze strony SpaceX. Co więcej, amerykański Departament Obrony zgodził się na wykorzystanie w jednej z najbliższych misji już wcześniej użytej rakiety nośnej Falcon 9, co oznacza dalsze obniżenie kosztów wynoszenia satelitów wojskowych na orbitę wokółziemską, a rakieta Delta IV nie może być użyta wielokrotnie, a więc różnica kosztów wynoszenia przez poszczególne przedsiębiorstwa jeszcze bardziej się powiększy (ULA bez RD-180 dopiero za 5 lat, 2020-09-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.