Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec lotów z Krakowa do Chicago

Lotnictwo cywilne, 21 października 2020

26 października br. PLL LOT wykonają ostatni regularny lot na trasie Kraków – Chicago. Decyzja ta wynika z bieżącej sytuacji wywołanej pandemią SARS-CoV-2 i mniejszego popytu na podróże lotnicze.

Trasa Kraków – Chicago była obsługiwana przez należące do PLL LOT Boeingi 787-8/-9 / Zdjęcie: Marcin Sigmund

Z myślą o licznej Polonii mieszkającej w Stanach Zjednoczonych Ameryki i pasażerach, którzy często podróżują na tej trasie, polski narodowy przewoźnik zadecydował jednak o czasowym przywróceniu tego połączenia w okresie świąteczno-noworocznym. Od 21 grudnia br. do 11 stycznia 2021 zaplanowano na tej trasie cztery rotacje. Samoloty lecące do Polski mają startować z USA w niedziele i lądować w Krakowie w poniedziałki, jeszcze w te same dni odlatując do Chicago.

Zgodnie z planami PLL LOT bezpośrednie połączenie z Krakowa do Chicago ma wrócić do regularnego rozkładu lotów z początkiem przyszłorocznego sezonu letniego, jednak ostateczna decyzja w tej sprawie będzie uzależniona od obostrzeń epidemicznych i lokalnych decyzji administracyjnych.

Rejsy z Krakowa do Nowego Jorku i Chicago zostały zainaugurowane przez PLL LOT na początku grudnia 1997 i były obsługiwane przez Boeingi 767-200/-300. W szczytowym okresie, w sezonie lato 2001, nasz narodowy przewoźnik wykonywał loty z Krakowa aż na 4 transatlantyckich trasach – do Chicago, Toronto i na nowojorskie lotniska JFK i Newark. Później połączenia te były jednak stopniowo zawieszane, a ostatni regularny lot z Krakowa do Chicago został wykonany 27 października 2010.

3 lipca 2017 po siedmioletniej przerwie, PLL LOT reaktywowały, wykonywane już przez Dreamlinery, loty na trasie z Krakowa do Chicago. Rejsy te zawieszono w połowie marca br. wraz z wprowadzeniem zakazu lotów do Polski wywołanego pandemią SARS-CoV-2 i przywrócono pod koniec lipca br.

Zanim wybuchła pandemia, polski narodowy przewoźnik planował wykonywanie rejsów z Krakowa do Chicago w tegorocznym letnim rozkładzie lotów aż pięć razy w tygodniu: we wtorki, środy, piątki, soboty i niedziele.

Zgodnie z ogłoszonymi w sierpniu 2019 planami, loty Boeingów 787-8 na tej samej trasie 7 maja br. miały zainaugurować także American Airlines, które planowały do 23 października 2020 wykonywać na niej pięć rotacji tygodniowo.PLL LOT planowały też uruchomienie 3 maja 2020 wykonywanych raz w tygodniu rejsów z Balic do portu lotniczego im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku (Przesunięte inauguracje lotów do Krakowa, 2020-04-06).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.