Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ambitne plany Riksdagu

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Wojska lądowe, 18 grudnia 2020

15 grudnia Riksdag poparł dwie ważne dla obronności Szwecji propozycje rządu. Pierwsza z nich dotyczyła zwiększenia wydatków obronnych w ciągu 5 lat. Druga zaś dotyczyła możliwości ubiegania się o członkostwo w NATO.

/ Zdjęcie: MO Szwecji

Propozycję zwiększenia budżetu złożył koalicyjny rząd mniejszościowy złożony z członków partii Socjaldemokratów i Partii Zielonych. Riksdag poparł propozycję, co oznacza, że w latach 2021-2025 roczny budżet obronny Szwecji wzrośnie o 40% i wyniesie 89 mld koron (11 mld USD) w 2025. Będzie to największy przyrost środków od lat 1950. Obecnie Szwecja wydaje na obronność jedynie 1,1% PKB. Decyzja Riksdagu wejdzie w życie 1 lutego 2021.

Zwiększone środki pozwolą rozbudować liczebność sił zbrojnych. Wzrośnie ona z 55 tys do 90 tys. żołnierzy i rezerwistów. Dwukrotnie wzrosnąć ma także liczba szkolonych rocznie rezerwistów. W najbliższych latach ma to być 8 tys. żołnierzy rocznie. Zwiększenie budżetu i rozbudowa sił zbrojnych jest pokłosiem koncepcji tzw. obrony totalnej łączącej komponent wojskowy i cywilny w działaniach obronnych.

Poza zmianami w budżecie propozycja rozwoju sił zbrojnych skupiona będzie na pięciu wytycznych:

- głównym zadaniem jest obrona totalna
- nowe zadania dla sił zbrojnych i obrony cywilnej
- wzmocnienie organizacji wojennej sił zbrojnych
- zmiany w podstawowej organizacji sił zbrojnych
- zmiany legislacyjne dotyczące zmiany nazwy agencji Totalförsvarets rekryteringsmyndighet

W ciągu dekady Szwecja utworzy nowe pułki wojsk lądowych oraz flotyllę. Trzon wojsk lądowych ma się składać z trzech brygad zmechanizowanych i brygady zmotoryzowanej działającej w rejonie Sztokholmu. Wzmocnione zostaną także jednostki stacjonujące na Gotlandii. Utworzone zostanie dowództwo dywizji, dywizyjny batalion dowodzenia i dwa dywizyjne bataliony artylerii. W marynarce wojennej wzrośnie liczba okrętów podwodnych z 4 do 5. Przeprowadzona zostanie modernizacja korwet a także pozyskane zostaną dwa nowe okręty nawodne. Z kolei w Göteborgu powstanie nowy batalion desantowy (HSwMS Upland w służbie, 2020-12-17).

W przypadku wojsk lotniczych utrzymana zostanie eksploatacja samolotów JAS 39C/D Gripen i JAS 39E Gripen. W latach 2026-2030 planowane jest pozyskanie systemów kontroli dalekiego zasięgu. Zaś po 2030 pozyskane zostaną kolejne samoloty oraz nowe systemy łączności. Jednostki obrony terytorialnej otrzymają nowy sprzęt, w tym pojazdy, sensory i wyposażenie do walki w warunkach nocnych. Wzmocnienie obejmie także jednostki przeznaczone do działania w cyberprzestrzeni (Szwecja inwestuje w kosmodrom, 2020-10-16, 100. zmodernizowany Strf 90, 2020-08-31).

Druga ważna decyzja Riksdagu dotyczy zgody na ubieganie się o członkostwo w NATO. Tzw. opcja NATO oznacza zainteresowanie Szwecji zacieśnieniem współpracy, a także ewentualnym przystąpieniem do sojuszu w przypadku niekorzystnych zmian na arenie międzynarodowej. Stanowić ma to podobne rozwiązanie jak w przypadku Finlandii nie będącej członkiem NATO. Gotowość do ubiegania się o członkostwo w Sojuszu ma się znaleźć w szwedzkich dokumentach strategicznych (Szwecja rozważa zwiększenie wydatków obronnych, 2020-10-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.