Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

OP typu Södermanland dla Polski?

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 28 listopada 2019

Podczas uroczystości obchodów 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że zakończono proces analityczny, w rezultacie którego uznano, że należy zapewnić zdolność pomostową w zakresie okrętów podwodnych. Jak powiedział minister: Analiza wskazała, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pomostowym [...] jest współpraca z partnerem szwedzkim. Dodał również, że rozpoczęły się już negocjacje w tej sprawie.

Szwedzi planują zastąpienie OP typu Södermanland dwoma nowymi jednostkami typu A26 / Zdjęcie: MO Szwecji

Szwecja dysponuje obecnie pięcioma okrętami podwodnymi dwóch typów: 2 typu Södermanland (A17) i 3 typu Gotland (A19). W przypadku okrętów dla Polski w rachubę wchodzą starsze okręty typu Södermanland. Szwedzi planują zastąpienie ich dwoma nowymi okrętami podwodnymi typu A26, których wejście do służby planuje się w latach 2024-25 (Podano imiona szwedzkich A26, 2019-01-17).

Cała seria jednostek typu A17, określanych od pierwszej również jako typ Västergötland liczyła 4 sztuki, które do służby weszły w latach 1987-90. Dwie najnowsze jednostki tego typu: Södermanland i Östergötland, na których podniesiono bandery w 1989 i 1990, zostały w latach 2000-2005 poddane daleko idącej modernizacji. Otrzymały wówczas dodatkowe sekcje kadłuba w których znalazł się niezależny od powietrza napęd (AIP) oparty na silnikach Stirlinga, stąd też od tej pory traktowane są jako oddzielny typ okrętów.

Dwa najstarsze Västergötland i Helsingland zostały wówczas przesunięte do rezerwy, zaś w listopadzie 2005 sprzedano je Singapurowi i po przejściu podobnej modernizacji jak Södermanland i Östergötland weszły do służby w marynarce Singapuru jako Archer i Swordsman w 2011 i 2013 (Upland po modernizacji , 2019-06-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.