Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Georgia wchodzi do Zatoki Perskiej

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 22 grudnia 2020

Wczoraj, 21 grudnia 2020, US Navy poinformowała o wejściu tego dnia nowego zespołu floty amerykańskiej na wody Zatoki Perskiej przez cieśninę Ormuz. W jego skład wchodzą: okręt podwodny z napędem jądrowym USS Georgia (SSGN-729), typu Ohio, oraz krążowniki rakietowe USS Port Royal (CG-73) i USS Philippine Sea (CG-58), typu Ticonderoga.

Podwodny nosiciel pocisków manewrujących USS Georgia (SSGN-729) i krążownik rakietowy USS Port Royal (CG-73) przechodzą przez Cieśninę Ormuz kierując się na wody Zatoki Perskiej, 21 grudnia 2020 / Zdjęcie: US Navy

Wyjątkowo interesujące jest ujawnienie wejścia do Zatoki Perskiej USS Georgia, gdyż zazwyczaj nie ujawnia się informacji o szczegółach operowaniu jednostek podwodnych.

USS Georgia wszedł do służby w lutym 1984, a więc jest już wiekowym okrętem podwodnym. Był nosicielem strategicznych pocisków balistycznych C-4 Trident I wyposażonych w głowice termojądrowe. Po odbyciu 65 patroli odstraszania w grudniu 2003 zakończył służbę w roli boomera.

Ze względu na zmianę sytuacji geopolitycznej podjęto decyzję o przebudowie okrętu na nosiciel 154 pocisków manewrujących Tomahawk. W trakcie przebudowy dokonano także wymiany paliwa jądrowego oraz przystosowano okręt do transportu 66 osobowej grupy specjalnej, wyposażonej we własne środki transportu przewożone w zewnętrznym hangarze ciśnieniowym. Okręt w nowej roli wrócił do służby w marcu 2008 (Kobiety na amerykańskich OP od 2011, 2010-10-22).

Na wodach Zatoki Perskiej do niedawna operowała grupa bojowa lotniskowca atomowego USS Nimitz (CVN-68), typu Nimitz, która teraz znajduje się na Morzu Arabskim u wybrzeży Somalii. Właśnie dołączyła do niej grupa bojowa lotniczego okrętu desantowego USS Makin Island (LHD-8), typu Wasp, przybyła z Morza Południowochińskiego.

Operacja jest częścią presji, jaką Stany Zjednoczone Ameryki chcą wywrzeć na Iran w związku z oskarżeniami tego kraju o inspirowanie ataku rakietowego na ambasadę amerykańską w Bagdadzie 20 grudnia br.

Co więcej, media izraelskie informują o przejściu jednego z okrętów podwodnych Ḥeil HaYam HaYisraeli przez Kanał Sueski z Morza Śródziemnego na Morze Czerwone i dalszym kierowaniu się jednostki na Morze Arabskie. Tajemnicą poliszynela jest przenoszenie przez izraelskie okręty podwodne pocisków manewrujących z głowicami jądrowymi/termojądrowymi. Przejście izraelskiego okrętu podwodnego przez Kanał Sueski musiało się odbyć być za zgodą rządu egipskiego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.