Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sonda NASA wylądowała na Marsie

Astronautyka, 19 lutego 2021

Sonda amerykańskiej NASA z łazikiem Perseverance (Perseverance w drodze na Marsa, 2020-07-31) i śmigłowcem Ingenuity wylądowała na Marsie wczoraj, 18 lutego 2021 o 20:55 UTC. Na miejsce lądowania wybrano 45-kilometrowy krater uderzeniowy Jezero, znajdujący się na granicy terenów wyżynnych i północnych nizin Marsa, na zachodnim obrzeżu Isidis Planitia.

Pierwsze zdjęcie przesłane przez łazik Perseverance po wylądowaniu na powierzchni Marsa / Zdjęcie: NASA

Głównym zadaniem łazika Perseverance będzie poszukiwanie życia organicznego, wykonywanie pomiarów składu chemicznego i mineralnego powierzchni Marsa, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu. Zebrane próbki mają powrócić na Ziemię.

Obecna misja – Mars 2020, jest szóstą amerykańską, która dotarła na Marsa. A jednocześnie trzecią, która dotarła w lutym 2021 nad Czerwoną Planetę. Dwie pozostałe – arabska Hope oraz chińska Tianwen-1 (Tianwen-1 leci w kierunku Marsa, 2020-07-24) znalazły się na jej orbicie wcześniej, rozpoczęły już badania i przesłały pierwsze dane na Ziemię. Lądowanie pojazdu chińskiego na powierzchni Marsa jest planowane na maj, po zebraniu odpowiedniej ilości informacji z orbity.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.