Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

B-1B za kręgiem polarnym

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 marca 2021

W poniedziałek 8 marca 2021 bombowiec strategiczny B-1B Lancer US Air Force wylądował, po raz pierwszy w historii, w bazie Luftforsvaret (wojsk lotniczych Norwegii) w Bodø, leżącej za kołem podbiegunowym północnym. Wyczynu dokonał jeden z Lancerów z 7th Bomb Wing, które od kilku tygodni stacjonują w innej norweskiej bazie w Ørland (Lancery w Norwegii, 2021-02-23).

 B-1B Lancer ląduje w bazie Bodø. Opady śniegu były tak intensywne, że bombowiec musiał czekać 45 minut na odśnieżenie pasa startowego przez służby lotniskowe / Zdjęcia: MO Norwegii

Wcześniej załoga amerykańskiego samolotu, lecącego w eskorcie 4 wielozadaniowych samolotów bojowych JAS-39 Gripen ze składu szwedzkich Flygvapnet (wojsk lotniczych), przeprowadziła ćwiczenia razem z wysuniętymi nawigatorami naprowadzania lotnictwa (JTAC) wojsk specjalnych USA, Szwecji i Norwegii.

Po lądowaniu na pokrytym śniegiem pasie startowym w Bodo załoga Lancera i miejscowy personel obsługowy przeprowadzili tankowanie samolotu, podczas gdy silniki były wyłączone i działał tylko pomocniczy zespół napędowy. Lotnicy cały czas pozostawali w kabinie B-1B, dzięki czemu mogli wystartować bezzwłocznie po zakończeniu operacji.

Nie każdego dnia nasz bombowiec ma szansę odegrać tak znaczącą rolę w szkoleniu \JTAC sojuszników i partnerów. Takie zdolności w wysuniętych lokalizacjach sprawiają, że jesteśmy siłą szybką i odporną, gotową [do reagowania], jaką musimy być – skomentował misję gen. Jeff Harrigian, dowódca USAFE-AFAFRICA.

Dla wojsk alianckich to dobre szkolenie w warunkach norweskiej zimy, a dla nas to dobre szkolenie razem z jednostkami własnymi i sojuszniczymi. Jako baza przyjmująca samolot mogliśmy przetestować wszystkie nasze procedury – dodał dowódca bazy Bodø, ppłk Henning Homb.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.