Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy MPATGM i Akash-NG

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 26 lipca 2021

Indyjska DRDO przeprowadziła testy kolejnych typów opracowywanej broni rakietowej. 21 lipca przetestowano ppk Man Portable Antitank Guided Missile (MPATGM) i system przeciwlotniczy Akash-NG.

MPATGM to ppk o możliwościach zbliżonych do FGM-148 Javelin  

W przypadku ppk MPATGM przeprowadzono test przy strzelaniu na minimalny dystans w trybie ataku bezpośredniego. Dystans ten, według doniesień mediów, ma wynosić między 200 a 300 m. Pocisk wystrzelono z wyrzutni dedykowanej dla MPATGM zintegrowanej z CLU z kamerą termowizyjną. W czasie testu z sukcesem porażono cel imitujący czołg. Udany test przybliża MPATGM do zakończenia prac rozwojowych i przyjęcia do uzbrojenia. Wcześniej przeprowadzono udane testy strzelając na maksymalny zasięg pocisku.

MPATGM to system przeciwpancerny trzeciej generacji opracowywany przez indyjskie konsorcjum DRDO i VEM Technologies Private Limited. Ma on zostać następcą używanych przez indyjską piechotę ppk Milan i Konkurs. Kaliber MPATGM to 120 mm, zaś jego masa wynosi 14,5 kg. Zasięg pocisku to ok. 2500 m. Pocisk może atakować cele w trybie top attack lub bezpośrednio. Za rażenie celu odpowiada głowica kumulacyjna. Za naprowadzanie pocisku odpowiada głowica pracująca w podczerwieni (Kolejna próba MPATGM, 2019-09-16).

W próbie Akash-NG sprawdzono działanie elementów systemu szczebla baterii / Zdjęcia: MO Indii

Drugim testowanym systemem był przeciwlotniczy Akash New Generation. Test przeprowadzono na poligonie Integrated Test Range z wykorzystaniem wszystkich elementów systemu, takimi jak wyrzutnia, radar wieloczynnościowy oraz stacja dowodzenia, kierowania i łączności. Pocisk wystrzelony w czasie prób skutecznie poraził cel bezzałogowy potwierdzając zdolność systemu do zwalczania szybkich i manewrujących celów powietrznych. Aby ocenić wyniki testu rozmieszczono zespół sensorów optoelektronicznych, radarowych i telemetrycznych zbierających dane ze strzelania.

Akash-NG to zmodernizowany system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Za jego opracowanie odpowiadają DRDL i DRDO. Nowa wersja systemu ma się charakteryzować zwiększonymi możliwościami rażenia celów o obniżonej skutecznej powierzchni odbicia fal radarowych. Najważniejszym elementem systemu jest nowy pocisk osiągający M2,5. Jego zasięg ma wynosić 60-80 km. Starsza wersja systemu znajduje się w wyposażeniu Bhartiya Vāyu Senā (wojsk lotniczych Indii). System jest produkowany przez Bharat Electronics Limited i Bharat Dynamics Limited (Udana próba Akash-NG, 2021-01-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.