Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bojowe wykorzystanie Caesarów

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 16 października 2009

Francuskie ministerstwo obrony poinformowało, że we wrześniu w Afganistanie doszło do pierwszego, bojowego wykorzystania samochodowych haubic Caesar, kalibru 155 mm.

Francuzi przetransportowali haubice do Kabulu 1 sierpnia (zobacz: Caesary w Afganistanie). Po 15 dniach i serii testów, ich załogi przystąpiły do normalnej służby (zobacz: Cezary i Tygrysy są gotowe).

4 haubice, zostały umieszczone w wysuniętej bazie (FOB), w Kapisa, w której stacjonuje grupa taktyczna o tej samej nazwie. Działa obsługują żołnierze 2 baterii, 11 pułku artylerii piechoty morskiej. Dzięki zasięgowi strzałów do 41 km, Caesary mogą teoretycznie wspierać ogniem żołnierzy w całej strefie odpowiedzialności francuskiego kontyngentu.

Według oficjalnych informacji, niedługo po dyslokacji, działa sporadycznie strzelały do celów, położonych niedaleko bazy, jednak nie były zaangażowane w operację na dużą skalę.

29 sierpnia haubice wsparły jednak wycofanie się 2 kompanii 3 pułku piechoty morskiej, w czasie operacji Camel Trophy, której celem było aktywne rozpoznanie drogi Vermont, od miejscowości Tagab do Jeziora Naghlu. Oddano łącznie 12 strzałów, na odległość ponad 29 km, uzyskując bardzo mały rozrzut.

Artylerzyści tej samej jednostki wykorzystują również moździerze 120 RTF1, kalibru 120 mm. Broń ta ma zasięg 8 km i może uzupełniać haubice Caesar, w miejscach, gdzie, np. z powodu ukształtowania terenu, wykorzystanie dział z FOB Kapisa, może być niemożliwe. Tym bardziej, że Francuzi nie przewidują użycia Caesarów poza obozem. Mimo, że pojazdy są częściowo opancerzone, ryzyko ich utraty w czasie transportu jest zbyt duże.

Zdjęcie: MO Francji


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.