Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bojowe wykorzystanie Caesarów

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 16 października 2009

Francuskie ministerstwo obrony poinformowało, że we wrześniu w Afganistanie doszło do pierwszego, bojowego wykorzystania samochodowych haubic Caesar, kalibru 155 mm.

Francuzi przetransportowali haubice do Kabulu 1 sierpnia (zobacz: Caesary w Afganistanie). Po 15 dniach i serii testów, ich załogi przystąpiły do normalnej służby (zobacz: Cezary i Tygrysy są gotowe).

4 haubice, zostały umieszczone w wysuniętej bazie (FOB), w Kapisa, w której stacjonuje grupa taktyczna o tej samej nazwie. Działa obsługują żołnierze 2 baterii, 11 pułku artylerii piechoty morskiej. Dzięki zasięgowi strzałów do 41 km, Caesary mogą teoretycznie wspierać ogniem żołnierzy w całej strefie odpowiedzialności francuskiego kontyngentu.

Według oficjalnych informacji, niedługo po dyslokacji, działa sporadycznie strzelały do celów, położonych niedaleko bazy, jednak nie były zaangażowane w operację na dużą skalę.

29 sierpnia haubice wsparły jednak wycofanie się 2 kompanii 3 pułku piechoty morskiej, w czasie operacji Camel Trophy, której celem było aktywne rozpoznanie drogi Vermont, od miejscowości Tagab do Jeziora Naghlu. Oddano łącznie 12 strzałów, na odległość ponad 29 km, uzyskując bardzo mały rozrzut.

Artylerzyści tej samej jednostki wykorzystują również moździerze 120 RTF1, kalibru 120 mm. Broń ta ma zasięg 8 km i może uzupełniać haubice Caesar, w miejscach, gdzie, np. z powodu ukształtowania terenu, wykorzystanie dział z FOB Kapisa, może być niemożliwe. Tym bardziej, że Francuzi nie przewidują użycia Caesarów poza obozem. Mimo, że pojazdy są częściowo opancerzone, ryzyko ich utraty w czasie transportu jest zbyt duże.

Zdjęcie: MO Francji


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.