Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy BBJ2 już w Warszawie

Lotnictwo wojskowe, 08 października 2021

Wczoraj, 7 października 2021, na warszawskim Lotnisku Chopina, wylądował pierwszy z dwóch nowych samolotów Boeing 737-800 BBJ2, nr boczny 0111, który będzie nosił imię Roman Dmowski. Jest to drugi samolot średni przeznaczony do przewozu najważniejszych osób w państwie (VIP) we flocie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Nowy samolot dla polskich VIP został powitany na warszawskim lotnisku tradycyjnym salutem wodnym / Zdjęcie: Lotnisko Chopina

Samolot został dostarczony do 1 BLTr. zgodnie z umową zawartą 31 marca 2017 pomiędzy Skarbem Państwa – Inspektoratem Uzbrojenia a Boeingiem. Jego przelot z Francji do Polski został zrealizowany przez polskich pilotów wojskowych.

Przylot samolotu poprzedziła, przeprowadzona na terenie zakładów Sabena Technics w Bordeaux, procedura odbioru technicznego, w ramach której przedstawiciele Sił Zbrojnych RP dokonali sprawdzenia statku powietrznego na ziemi i w powietrzu.

Boeing 737-800 BBJ2 Roman Dmowski dołączył do dostarczonego 15 listopada 2017, noszącego imię Józef Piłsudski, samolotu Boeing 737-800 NG w wersji pasażerskiej, noszącego nr boczny 0110 (KIO: kontrakt z Boeingiem niezgodny z prawem, 2017-04-04).

W najbliższym czasie planowane jest przekazanie trzeciego, a zarazem ostatniego średniego samolotu do przewozu VIP w wersji Boeing 737-800 BBJ2 o numerze bocznym 0112, który będzie nosił imię Ignacy Jan Paderewski. Wprowadzenie obydwu samolotów do służby operacyjnej nastąpi po zakończeniu szkoleń specjalistycznych personelu 1. BLTr.

Samoloty Boeing 737-800 BBJ2, oprócz zapewnienia należytego komfortu podróży na dalekich dystansach obejmujących loty transatlantyckie, spełniać będą również rolę Powietrznych Punktów Kierowania Państwem. W związku z tym zostały wyposażone w jawne i niejawne systemy łączności i transmisji danych, obejmujące szyfrowaną łączność radiową i satelitarną.

Wyposażenie samolotów obejmuje ponadto wszystkie lotnicze systemy wojskowe, takie jak wojskowy układ nawigacyjny TACAN, system identyfikacji bojowej (IFF) mod 5, systemy szyfrowanej łączności wojskowej (UHF/VHF/HF), odbiorniki GPS z modułem SAASM i urządzenia poprawiające bezpieczeństwo lotu, takie jak wskaźniki przezierne (HUD), układ polepszonego widzenia w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (EVS) i aktywne i pasywne systemy ochrony i obrony, jak również specjalistyczne wyposażenie medyczne, w tym zestawy podtrzymywania życia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.