Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Poligonowy debiut M-SHORAD w Europie

Wojska lądowe, 12 października 2021

Pododdziały US Army przeprowadziły pierwsze w Europie strzelanie poligonowe najnowszego systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu M-SHORAD. Odbyło się ono 7 października 2021 na niemieckim poligonie Putlos nad Morzem Bałtyckim.

W czasie szkolenia 5-4 ADA wystrzelono trzy Stingery z M-SHORAD / Zdjęcie: US Army

M-SHORAD został użyty przez żołnierzy 5. batalionu z 4th Air Defense Artillery Regiment (5-4 ADA) podlegającego 10th Army Air & Missile Defense Command. W pierwszym strzelaniu tego systemu w Europie prowadzono ogień z 7,62-mm km do celów lądowych i ppzr Stinger do celów powietrznych (bsl). Głównym pododdziałem ćwiczącym na poligonie była bateria Alpha z 3. plutonu wspomnianego wyżej batalionu.

Dla wielu żołnierzy z baterii Alpha była to pierwsza okazja do prowadzenia ognia z M-SHORAD. Kolejne użycie tego systemu zaplanowano w czasie najbliższej zimy podczas ćwiczenia Saber Strike 22, które odbędzie się na poligonach w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii.

Wprowadzenie do uzbrojenia zestawów M-SHORAD pozwoli uzupełnić lukę w zdolnościach obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu US Army. Systemy umieszczane są na podwoziu kto Stryker. Składają się z głowicy optoelektronicznej MX-GCS i 4 radarów RPS-42. Do zwalczania celów lądowych i powietrznych służy armata automatyczna M230LF, 7,62-mm km M240, pociski Stinger i Hellfire. US Army planuje pozyskanie 144 takich pojazdów (Dodatkowe pakiety M-SHORAD, 2021-09-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.