Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kirgistan kupuje bezzałogowce

Przemysł lotniczy, Lotnictwo wojskowe, 26 października 2021

Wiceprzewodniczący Rady Ministrów i przewodniczący Państwowego Komitetu Obrony Narodowej Kirgistanu Kamczybek Taszyjew poinformował 21 października o zakupie przez tamtejsze siły zbrojne dwóch typów bezzałogowych statków latających. Pierwszy to turecki Bayraktar TB2, drugi – rosyjski Orłan-10E. Nie do końca wiadomo ile zestawów poszczególnych typów pozyskało środkowoazjatyckie państwo. Z wypowiedzi Taszyjewa nie można się tego dowiedzieć ani domyślić.

Bbsl Bayraktar TB2 / Zdjęcie: Baykar Defence

O tym, że jednym z typów jest turecki Bayraktar TB2 wiadomo z informacji podanych przez turecką agencję informacyjną Anadolu. W Turcji na szkoleniu przebywa pierwszy zespół kandydatów na operatorów i członków obsługi naziemnej. Za dostawę odpowiadać będzie producent, przedsiębiorstwo Baykar.

Taszyjew zaznaczył, że bezzałogowce były bardzo potrzebne republice. Ich brak miał się szczególnie dać we znaki podczas kwietniowych walk w pobliżu tadżyckiej eksklawy Woruch na terytorium Kirgistanu. Były one spowodowane sporem o zbiornik wodny i stacje pomp na rzece Isfara.

Kirgistan staje się kolejnym użytkownikiem tureckich bsl, które na arenie międzynarodowej zyskują coraz większe poważanie. Wcześniej nabyły je inne posowieckie republiki: Azerbejdżan i Turkmenistan. Nie należy zapominać, że dużym odbiorcą tych bezzałogowców jest Ukraina. Według najnowszych informacji Bayraktarów TB2 używa też Maroko, które odebrało je w maju, a inne afrykańskie państwo – Etiopia – przygotowuje się do odbioru (Bayraktar TB2 rozbił się w Iraku, 2021-07-17).

O typie rosyjskich bsl, produkowanych przez spółkę Spiecjalnyj tiechnołogiczeskij centr z Petersburga – można było dowiedzieć się z wypowiedzi Taszyjewa. Orłany-10E trafią do kirgiskich sił zbrojnych za pośrednictwem Rosoboroneksportu. Dostawa z Kremla jest elementem szerszej pomocy dla Kirgistanu w ramach modernizacji sił zbrojnych. Ponadto oba państwa łączą więzi z tytułu członkostwa w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Orłany-10E trafiły też do Mjanmy i Armenii. Warto przypomnieć, że bsl tego typu już wcześniej znajdowały się na kirgiskiej ziemi. W czerwcu 2020 zapadła decyzja o przerzuceniu dwóch wojskowych zespołów operacyjnych, które je wykorzystywały, do obrony rosyjskiej bazy wojskowej Kanti, położonej w północnej części kraju, około 20 km od stolicy – Biszkeku. Orłany-10E mają za sobą misje bojowe.

Stały się też instrumentem w rękach Libijskiej Armii Narodowej dowodzonej przez marszałka polnego Chalifę Haftara. Orłany-10E były również używane w konflikcie we wschodniej Ukrainie i w Syrii (Pokaz współpracy Msta-S z bsl, 2021-04-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.