Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ćwiczenia irańskiej OP

Obrona powietrzna, Wojska lądowe, 21 grudnia 2021

Dzisiaj, 21 grudnia 2021, irańska agencja informacyjna Fars podała, że dowództwo obrony powietrznej tego kraju zorganizowało ćwiczenia mające na celu sprawdzić gotowość do odparcia ataku na elektrownię w Buszehrze. Media państwowe podkreślają, że zorganizowano je w odpowiedzi na ostatnie zapowiedzi o możliwym izraelskim ataku z powietrza na obiekty nuklearne w tym państwie. Mohammadtaghi Irani, zastępca gubernatora Buszehru, poinformował, że ćwiczenia rozpoczęły się o 5:00 czasu lokalnego i były w pełni skoordynowane z manewrami Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na lądzie i na wodzie w rejonie strategicznie ważnej cieśniny Ormuz.

Irańskie wyrzutnie systemów OP Chordad 15 / Zdjęcie: www.defanews.ir

Odgłosy eksplozji w rejonie elektrowni w Buszehrze rozpoznano w pierwszej kolejności jako atak bezzałogowego statku latającego, którego później zestrzelono. Dopiero później pojawiło się wyjaśnienie, że są to wcześniej zaplanowane manewry obrony przeciwlotniczej. Podobne ćwiczenia odbywały się na początku tego miesiąca w rejonie Natanzu, gdzie znajduje się największy w Iranie ośrodek wzbogacania izotopu uranu.

Ćwiczeniom jak zwykle towarzyszą wypowiedzi tamtejszych polityków. Dowódca bazy Chatam ol-Anbia, gen. bryg. Gholamali Raszid, cytowany przez powiązaną z Pasdaranami agencję Nournews, stwierdził, że odpowiedź Iranu na jakikolwiek atak ze strony Izraela będzie miażdżąca. Będzie polegać na natychmiastowym ataku na wszystkie ośrodki, bazy, trasy i przestrzenie służące do agresji. Ponadto Iran ma wymierzyć cios w źródło agresji zgodnie z ćwiczonymi planami operacyjnymi, co może sugerować groźbę ataku na cele na izraelskim terytorium.

W ostatnim czasie Izrael sygnalizuje gotowość do samodzielnej operacji militarnej przeciw Iranowi, którą tamtejsze wojska lotnicze przeprowadziłyby bez zgody Waszyngtonu. Celem jest przede wszystkim opóźnienie rozwoju irańskiego programu atomowego wszelkimi środkami. W ostatnim czasie pojawiły się niepotwierdzone dotąd informacje, że izraelscy i amerykańscy przywódcy wojskowi są przygotowani do omówienia koncepcji manewrów wojskowych, które pozwolą przećwiczyć niszczenie irańskich obiektów nuklearnych, jeśli rozmowy w ich sprawie zakończą się niepowodzeniem. Kilka dni temu zakończyła się kolejna runda wznowionych w listopadzie negocjacji, która mimo bliżej nieokreślonego postępu, nie przyniosła rozwiązania problemu Kolejne sankcje USA wobec Iranu, 2021-10-31.

Według również niepotwierdzonych informacji Izrael podobno zatwierdził budżet w wysokości ok. 5 mld szekli jako potrzeby do potencjalnego uderzenia w program nuklearny Iranu. Zawiera środki na różnego rodzaju samoloty, wywiadowcze bsl i unikatowe uzbrojenie potrzebne do takiego ataku na silnie ufortyfikowane podziemne schrony i bunkry.

Powyższe informacje mają charakter pogłosek, ale nie da się ukryć, że na linii Teheran–Jerozolima trwa niewypowiedziany konflikt zbrojny na wielu teatrach, od operacji powietrznych, poprzez działania na morzu, na operacjach w sieci kończąc. W czerwcu 2021 izraelski minister obrony Beni Ganc wydał rozkaz izraelskim siłom zbrojnym, aby przygotowały się do prowadzenia operacji przeciwko Iranowi w pełnoskalowym konflikcie zbrojnym. W ostatnim czasie Jerozolima zaczęła nawet naciskać na Waszyngton, aby ten szybciej wywiązał się z dostawy tankowców Boeing KC-46A Pegasus, co może sugerować opracowywanie planów operacji lotniczych z ich użyciem (Izraelskie KC-46A już w 2024, 2021-03-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.