Portal Defensa poinformował, że marokańskie zestawy obrony powietrznej FD-2000B rozlokowano kilka tygodni temu w bazie wojskowej w Sidi Jahja El Gharb, 60 km na północny wschód od Rabatu. Dzięki tej lokalizacji możliwa będzie obrona stolicy i innych kluczowych miast północno-zachodniej części państwa: Casablanki, Meknesu, Rabatu, Tangeru i baz lotniczych Al-Kunajtira i Sidi Sliman. Jest to bardzo ważny element dla marokańskiej obrony powietrznej, która do tej pory polegała głównie na samolotach myśliwskich.
Doniesienia te rozwiewają wątpliwości na temat dostaw, jak i szkoleń marokańskich żołnierzy w obsłudze chińskiego sprzętu. W połowie 2021 dostarczono jedną baterię FD-2000. Marokańskie media twierdzą, że Rabat zamówił 4 baterie, a pierwsza transza miała zostać dostarczona do końca 2020. W styczniu 2018 ruszyła budowa stanowisk FD-2000 i już wówczas wskazywano, że znajdują się one w Sidi Jahja El Gharb.
FD-2000B to zmodernizowana wersja FD-2000, eksportowego wariantu zestawu HQ-9B używanego przez Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą. Według danych przekazanych przez producenta system zaprojektowano do zwalczania cele na dystansie do 250 km (z możliwością ich śledzenia w odległości 280 km) i wysokości do 30 km. Pekin określa FD-2000B jako skuteczniejszy niż S-400 i Patriot. Według innych danych osiągi systemu są zgoła odmienne: zasięg maksymalny 125 km i pułap 27 km.
Maroko jest przykładem kraju, który nie waha. się zwracać o sprzęt militarny, zarówno do Państwa Środka, jak i do Stanów Zjednoczonych Ameryki. W styczniu 2021 amerykańska Administracja Handlu Międzynarodowego (ITA) poinformowała o zgodzie na sprzedaż Maroku systemu OP Patriot.
Próbowano również sięgnąć do rosyjskiego arsenału i pod uwagę brano S-400 Triumf. Jednak na przeszkodzie pozyskaniu systemu tego typu stanęły obawy przed ewentualnymi amerykańskimi sankcjami nałożonymi na mocy ustawy CAATSA.
Natomiast w listopadzie br. pojawiły się doniesienia o zainteresowaniu Rabatu pozyskaniem systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu Iron Dome. Jednak do tej pory ani rząd Maroka, ani przedstawiciele Rafaela nie skomentowali tych doniesień (Maroko zainteresowane Iron Dome , 2021-11-12).