Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nielegalny transport Leoparda 2A7+ w Norwegii

Służby państwowe, Wojska lądowe, 14 stycznia 2022

Norweski Statens vegvesen (zarząd dróg publicznych) zatrzymał transport drogowy Leoparda 2A7+, który trafił tam na testy. Funkcjonariusze odnotowali przekroczenie limitu masy transportu i brak wcześniejszego zgłoszenia przejazdu.

Masa ciężarówki z naczepą, na której przewożono Leoparda 2A7+ przekraczała limit masy aż o 15 t / Zdjęcie: Statens vegvesen

Statens vegvesen prowadził kontrolę na drodze E6 między Jessheim i Minnesund. Kontrola trwała 4 noce a w jej trakcie skontrolowano 125 ciężkich pojazdów. 41 z nich nie spełniało wymogów, co kończyło się nakładaniem kar finansowych lub zakazami jazdy.

Najbardziej wyjątkowym przypadkiem było zatrzymanie niemieckiej ciężarówki z naczepą niskopodwoziową, na której przewożono czołg Leopard 2A7+. Pojazd zmierzał z Oslo do bazy wojskowej w Rena. Po zważeniu transportu okazało się, że przekraczał on limit o 15 t, co spowodowało nałożenie kary finansowej w wysokości 153 tys. NOK (69,7 tys. zł). Ponadto niemiecki przewoźnik nie zgłosił kabotażu, więc transport był nielegalny. Wymusiło to zmianę przewoźnika czołgu.

2 Leopardy 2A7+ zostały wysłane do Norwegii na testy porównawcze z czołgami K2NO. Jest to związane z Projektem 9360, w ramach którego Hæren (norweskie wojska lądowe) chcą pozyskać nowy czołg podstawowy – następcę 52 używanych Leopardów 2A4NO (Leopardy 2A7+ w Norwegii, 2022-01-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.