Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HSW kończy przygotowania do produkcji ZSSW-30

Przemysł zbrojeniowy, Nowe technologie, 19 stycznia 2022

Huta Stalowa Wola poinformowała, że kończy przygotowania do produkcji seryjnej Zdalnie Sterowanych Systemów Wieżowych kal. 30 mm. Opracowane siłami polskiego przemysłu wieże wejdą do wyposażenia kbwp Rosomak i NPBWP Borsuk.

ZSSW-30 został opracowany przez konsorcjum złożone z przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego / Zdjęcie: Huta Stalowa Wola

W celu przyspieszenia procesu produkcyjnego HSW rozpoczęła budowę łańcuchów dostaw kluczowych komponentów i podzespołów. Jednym z takich przykładów jest zamówienie partii 30-mm armat automatycznych Mk 44 Bushmaster, które są produkowane przez Northrop Grumman. Prowadzone są też prace przygotowawcze do ustanowienia potencjału obsługowo-produkcyjnego, który pozwoli produkować wieże w ilościach wymaganych przez zamawiającego. Przewidziana jest także polonizacja niektórych importowanych komponentów.

Prezes zarządu Huty Stalowa Wola Bartłomiej Zając powiedział: Już dzisiaj jesteśmy gotowi na produkcję polskich komponentów istotnych z punktu widzenia ZSSW-30, jak optoelektronika, systemy napędów, sterowania, stabilizacji czy też łączności i kierowania ogniem, które są efektem realizacji pracy rozwojowej. To wszystko zapewni zarówno wykonawcy, jak i przede wszystkim MON bezpieczeństwo dostaw systemu, również w wersji dla NBPWP Borsuk.

Wprowadzenie ZSSW-30 do wyposażenia Wojsk Lądowych jest jednym z priorytetowych programów modernizacji technicznej. Nowe systemy wieżowe opracowane siłami konsorcjum polskiego przemysłu przyczynią się nie tylko do skokowego zwiększenia możliwości wojsk pancernych i zmechanizowanych, lecz także do rozwoju krajowych technologii i przemysłu. Dla samych tylko kbwp Rosomak potrzeby są określane na 341 wież. W przypadku NPBWP Borsuk zapotrzebowanie na wieże będzie jeszcze większe (Strzelania ppk Spike LR z ZSSW-30, 2021-04-29, Poligonowe próby Borsuka, 2020-10-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.